Українська комісія з журналістської етики засудила інтерв'ю з матір'ю загиблої дівчинки Лізи з Вінниці
16 липня фіксер італійського каналу RAI News 24 Антон Кудінов у Facebook оприлюднив кілька відео, записаних під час інтерв'ю із Дмитрієвою, яке брали у лікарняній палаті. Зараз цей пост недоступний. На кадрах, які він публікував, жінка багато плакала, розповідала про доньку, про свої поранення і закликала світову спільноту допомогти Україні, а також дивилася фото та відео з дитиною, зроблені за кілька днів до ракетного удару.
Як зазначають у КЖЕ, інтерв'ю записувала кореспондентка RAI News 24 Лаура Тангерліні.
"Відео було знято у реанімаційному відділенні. Медіагрупа, яка вела зйомку, дала в руки постраждалої телефон із відео ще живої дівчинки і фіксувала на камеру реакцію жінки на це відео та звістку про смерть власної дитини. Згодом Кудінов написав, що метою цього інтерв'ю було привернення уваги світу до війни в Україні і сама жінка виявила таке бажання. Однак родичі постраждалої заперечили факт надання згоди на це інтерв'ю", – розповіли у комісії.
КЖЕ категорично засуджує такі підходи до висвітлення теми людей, які втратили рідних, самі дістали поранення чи будь-які інші травми, зокрема психологічні, наголошують у заяві.
"Комісія розуміє необхідність постійного фокусування уваги світової спільноти на терористичних атаках Росії на цивільне населення України. Проте вважає, що таке висвітлення не повинно завдавати додаткового болю та страждань усім постраждалим внаслідок російської військової агресії, ретравмувати їх. У таких випадках пріоритетом є не зацікавленість аудиторії, а психологічний стан постраждалої людини", – ідеться у заяві.
У КЖЕ звертають увагу на рекомендації щодо захисту конфіденційності у роботі засобів масової інформації, підготовлених експертами Ради Європи. У цих рекомендаціях зазначено, що ЗМІ "не повинні проводити фото- або відеозйомку осіб, від яких не можна очікувати розумної вільної згоди, як, наприклад, коли вони знаходяться під стресом у відділенні невідкладної допомоги".
Кудінов 18 липня опублікував новий пост, присвячений Дмитрієвій та реакції на "інтерв'ю", і знову оприлюднив відео, зняте в реанімації, а також навів цитати жінки (обережно, відео важке). Критиків він назвав "нешановними типу журналістами".
Тангерліні у Twitter 17 липня заявила, що у звинуваченнях на її адресу "нічого правдивого". Кореспондентка наполягає, що на інтерв'ю було дано згоду, а "будь-який контент, опублікований третіми особами", її не стосується. Вона говорить про готовність до судових розглядів.
У КЖЕ наголосили, що засуджують сам факт інтерв'ю і те, як воно було записано, а також "небажання Лаури Тангерліні та Антона Кудінова визнати власну неетичну поведінку та вибачитися".
"Комісія закликає: адміністрацію лікарні, де перебуває Ірина Дмитрієва, провести службове розслідування щодо тих, хто надавав дозвіл на допуск знімальної групи до постраждалої; Міністерство охорони здоров'я України разом із журналістською спільнотою – виробити правила допуску журналістів у лікарні; міжнародні журналістські організації – засудити неетичну поведінку італійського телеканала RAI News 24 та його працівників; українську журналістську спільноту – повернутися до теми надання прескарт для журналістів із метою чітко розмежувати професійних журналістів та блогерів", – зазначено у заяві.
Контекст:
Окупанти завдали ракетних ударів по центру Вінниці вдень 14 липня. Серйозні руйнування зазнали медичний центр, будинок побуту "Ювілейний" та Будинок офіцерів. Рятувальники завершили розбір завалів 16 липня.
Загинуло 24 людини, зокрема троє дітей: чотирирічна Ліза Дмитрієва та двоє хлопчиків семи та восьми років. 202 постраждалих осіб звернулися по медичну допомогу.
Ірину Дмитрієву шпиталізували у тяжкому стані. Її мати Лариса говорила, що одразу після удару змогла додзвонитися дочці та від неї дізналася про смерть онуки. Ірина, за словами її матері, не пам'ятала, що сталося і весь час питала Лізу, але лікарі забороняли говорити їй правду.
"Сказав, вона просто не витримає. Зразу двох поховаєте, якщо скажете доньці, що дитина померла, – зізналася мати Ірини Дмитрієвої. – Ліза – це просто її життя. Я не знаю, як вона переживе. Я не знаю, як можна пережити таке горе, тим паче не поховати дитину".
Лізу Дмитрієву поховали 17 липня. Одна з жінок, які прийшли на похорон, говорила того дня Суспільному, що мамі дівчинки не розповідали про це.