Український інститут майбутнього розробив стратегію дій на тлі ескалації на Донбасі

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася
Фото: Ministry of Defense of Ukraine / Flickr
Росія, ідучи на ескалацію конфлікту з Україною, має регіональні та глобальні цілі. Про це 13 квітня заявили в Українському інституті майбутнього.

Своїми діями РФ намагається підняти ставки у політичному протистоянні зі США та ЄС на тлі загострення відносин між ними і переформатування міжнародних процесів після зміни влади у США.

Серед регіональних завдань, які РФ намагається вирішити загостренням ситуації, в інституті назвали мобілізацію прибічників перед виборами в Держдуму, тиск на Україну з метою подавання води в окупований Крим і підштовхування української сторони до прямих перемовин із бойовиками "Л/ДНР".

Експерти заявили, що Україні треба обрати модель поведінки:
  • Модель №1. Превентивна ескалація. Україна піднімає ставки у відповідь на загострення з метою відрадити Росію від ідеї нового військового вторгнення, а наприкінці повертається до деескалації та відновлення статус-кво.
  • Модель №2. Прийняти виклик. Україна піднімає ставки у відповідь на загострення з метою підготовки до спалаху масштабних бойових дій.
  • Модель №3. Поступова деескалація. Україна здійснює кроки для підготовки військової інфраструктури до потенційного конфлікту, паралельно ухвалюючи низку рішень, спрямованих на деескалацію і розблокування перемовин.
  • Модель №4. Мир за всяку ціну. Україна ініціює нові перемовини з РФ і приймає частину або всі умови, які приведуть до відновлення політичного процесу і виходу на врегулювання конфлікту, але під потужні гарантії Заходу і РФ.

Контекст:

У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й усеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цьогоріч уже загинуло 26 українських військовослужбовців, 12-го і 13 квітня загинуло ще двоє.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать протягом 14 днів.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території шляхом введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою за останні роки.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша з 2014 року.

Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес припускає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.

Мендель 12 квітня повідомила, що на східному кордоні з Україною РФ розмістила понад 40 тис. військовослужбовців, стільки ж російських військових перебуває в окупованому Криму.