Українці повертаються з російського полону з тяжкими пораненнями, сепсисом, ампутаціями від обморожень – Денісова
"Українські громадяни після повернення в Україну в порядку обміну розповідають про приниження та нелюдські умови утримання у російському полоні. Серед визволених є важкопоранені, із сепсисом, ампутованими кінцівками", – написала вона.
Вона розповіла, що під час захоплення в полон окупанти забирали в українських чоловіків чоботи, наповнювали їх водою і знову наказували взутися. Після цього ув'язнених змушували лежати обличчям до землі на морозі три-чотири дні.
"З обмороженими кінцівками та зав’язаними очима чоловіків переправляли до російських таборів, потім до СІЗО №1 – тюрми російського міста Курськ, де їм не надавалася жодна медична допомога", – уточнила омбудсменка.
За її словами, українців одягали у форму полонених, стригли волосся, катували, наказували вивчати патріотичні російські пісні та виконувати їх для своїх наглядачів. Допити відбувалися двічі-тричі на день, після чого чоловіків жорстоко били, а згодом змушували підписати документи про те, що з ними добре поводилися.
Омбудсменка розповіла, що важкохворих, з ампутованими через обмороження кінцівками та пальцями ніг, окупанти все ж таки вирішили обміняти. Через брак машин швидкої допомоги вони везли тяжкопоранених українців протягом п'яти годин на вантажних залізничних платформах.
"Захоплюючи у заручники мирних мешканців, російські окупанти порушують норми міжнародного гуманітарного права, зокрема ст. 34 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, згідно з якою категорично забороняється безпідставне затримання цивільних заручників. Закликаю Комісію ООН з розслідування порушень прав людини під час вторгнення Росії в Україну врахувати ці порушення прав військовополонених громадян України", – заявила Денісова.
Раніше вона повідомляла, що Росія всупереч Женевській конвенції утримує українських військовополонених у колоніях загального режиму.
Контекст:
28 лютого в Україні розпочав роботу Об'єднаний центр з пошуку та звільнення полонених, який займається звільненням і поверненням на батьківщину як українських, так і російських полонених.
Україна та РФ з початку повномасштабної війни провели вже кілька обмінів полоненими.
18 березня з інтерв'ю генпрокурорки України Ірини Венедіктової стало відомо, що в Україні запрацювали спеціальні табори для військовополонених російських окупантів.
За інформацією віцепрем'єр-міністерки – міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук станом на 16 квітня, у полоні в росіян перебувало приблизно 700 українських військовослужбовців і понад 1 тис. мирних жителів України.