В Іраку заявили про готовність стати посередником між Україною й Росією. Україна назвала свої умови переговорів

Кулеба й Хусейн 17 квітня провели спільну пресконференцію
Фото: EPA
Міністр закордонних справ Іраку Фуад Хусейн заявив, що Ірак готовий стати посередником між Україною й Росією в переговорах. Про це він сказав 17 квітня на спільній пресконференції із главою МЗС України Дмитром Кулебою в Багдаді, відео опублікував WION.

"Загалом нам важко підтримувати війну. Ось чому у принципі ми завжди намагаємося бути частиною рішення. Багдад готовий виступити посередником, якщо його про це попросять", – сказав Хусейн, якого цитує Rudaw.

У відповідь Кулеба привітав заклик Хусейна до миру, але наголосив, що будь-яке припинення вогню потребує відновлення територіальної цілісності України й виведення російських військ.

"Ми хочемо миру. І ми маємо своє бачення того, як цього миру досягти. Це, зокрема, формула миру, яку презентував президент [України Володимир] Зеленський. Ми вітаємо кожну можливість відновити мир в Україні. Однак є один наріжний камінь: це відновлення української територіальної цілісності. Ми готові говорити з кожним, чий підхід до відновлення миру ґрунтується на ідеї, що Україна має відновити територіальну цілісність", – наголосив глава українського МЗС.

Кулеба додав, що поки Україна розглядає Ірак як країну, "здатну будувати мости". Проте спроби РФ перейти в наступ, за його словами, є найбільшою перешкодою на шляху до миру.

"Нам потрібно, щоб Росія погодилася з дуже простим фактом: вона має припинити війну й вивести війська з території України. Це дасть простір для дипломатії", – підсумував міністр.

Контекст:

Росія розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частину Донецької та Луганської областей.

Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. У лютому – березні 2022 року відбулися чотири очні раунди, також делегації зустрічалися у відеоформаті.

Переговорний процес припинили, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня.

У Кремлі неодноразово вимагали капітуляції та погодження на умови РФ. Президент Росії Володимир Путін вимагав від України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

В інтерв'ю CNN, яке вийшло у вересні, Зеленський заявив, що не бачить можливостей для переговорів із Путіним.

Українська влада неодноразово заявляла, що планує деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Зеленський не відкидав визволення півострова в невійськовий спосіб.