В ISW розповіли, навіщо Путіну могло знадобитися відвідування Маріуполя
Президент Росії Володимир Путін приїжджав в окупований Маріуполь Донецької області 19 березня, імовірно, з метою створення образу "невразливого" й нібито залученого у воєнні дії лідера. Про це в оперативному аналізі 19 березня пише американський Інститут вивчення війни (ISW).
В Інституті вивчення війни підкреслили, що візит Путіна в Маріуполь передбачав "ретельно зрежисовані" зустрічі із жителями й "дивну поїздку" містом, під час якої Путін нібито сам вів машину.
"Кремль, імовірно, обставив перший візит Путіна в окуповану Україну за межами Криму як спонтанну поїздку, щоб показати Путіна як непереможного лідера воєнного часу, який може без побоювань відвідувати зону бойових дій. Путін, імовірно, обрав для відвідування Маріуполь, бо це місто, захоплене з травня 2022 року, розташоване далеко від лінії фронту, де російська війська й окупаційна влада вже ввели суворі заходи безпеки", – пояснюють аналітики.
Також в ISW вважають, що візит міг бути відповіддю на ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна за участь у воєнних злочинах, пов'язаних із депортацією українських дітей, щонайменше 1 тис. з яких вивезли лише з Маріуполя.
"Візит Путіна в Маріуполь, можливо, також був спрямований на те, щоб розвіяти давній і поширений у націоналістичному просторі [російського інтернету] страх перед імовірним українським контрнаступом на півдні України", – ідеться у звіті.
Пресслужба Кремля стверджує, що Путін прилетів у Маріуполь вертольотом у ніч на 19 березня й автомобілем "об'їхав кілька районів міста, оглянув берегову лінію в районі яхт-клубу, будівлю театру, пам'ятні місця".
Також Путін поспілкувався із жителями Маріуполя, під час цієї зустрічі хтось здалеку крикнув президенту РФ: "Це все неправда! Це напоказ!"
У Міноборони України зазначили, що Путін відвідав Маріуполь уночі, "як і годиться злодію", щоб було простіше приховати від сторонніх очей у відеоматеріалах за підсумками візиту реальний стан зруйнованого окупаційною російською армією міста.
Контекст:
Російські війська оточили Маріуполь у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. З початку березня він перебував у блокаді, з другої половини травня місто – у повній окупації.
У Маріуполі на початку серпня залишалося приблизно 130 тис. осіб. До повномасштабного вторгнення в місті проживало 530 тис. осіб. За різними оцінками, під час боїв за місто загинуло від 20 тис. до 25 тис. мирних жителів, точних даних немає.
У Маріуполі діє український спротив. ISW в оперативному аналізі наголошував на тому, що ефективні партизанські атаки України відволікають окупантів від виконання завдань на фронті.
Мер Маріуполя Вадим Бойченко розповідав, що росіяни пошкодили обстрілами 1800 багатоповерхівок у Маріуполі. Окупанти визначили 934 будинки, які сьогодні зносять, 400 будинків уже повністю знищено. За словами мера, 50% міста наразі немає.
Голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко заявив, що окупанти не в змозі відновити зруйновану інфраструктуру Маріуполя.
Бойченко 9 березня 2023 року повідомив, що окупанти зупинили все будівництво в Маріуполі, бо усвідомлюють наближення українського контрнаступу.