У МЗС України заявили про "чітке розуміння" Вашингтоном необхідності підтримки України для її перемоги
Сполучені Штати чітко розуміють необхідність надавати допомогу Україні для її боротьби з російськими окупантами, заявив 5 січня "Європейській правді" речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
Дипломат коментував зроблену 4 січня заяву представника американського Держдепартаменту Метью Міллера про те, що Сполучені Штати підтримуватимуть Україну скільки потрібно, але не на рівні останніх двох років.
Ніколенко закликав не сприймати слова Міллера як намір США зменшити підтримку України.
"Під час контактів на всіх рівнях США демонструють чітке розуміння критичної необхідності забезпечення нашої держави всією необхідною військовою і фінансовою допомогою, щоб ми здобули перемогу", – сказав спікер МЗС.
Він підкреслив, що йдеться про "трансформацію допомоги лише тоді, коли Україна самостійно справлятиметься зі своїми потребами".
"А допоки нам потрібна підтримка, надзвичайно важливо, щоб Конгрес США якнайшвидше ухвалив рішення про подальше фінансування допомоги Україні в заявленому обсязі. Підтримка України – не благодійність. Насамперед це інвестиція в американську національну безпеку й захист світової демократії", – вважає Ніколенко.
Контекст:
США, згідно з даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації президента Джо Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу безпеці України, зокрема $44,2 млрд – з початку повномасштабної війни Росії проти України.
20 жовтня Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), що зазнав атаки бойовиків терористичної організації ХАМАС 7 жовтня, а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
15 листопада Палата представників ухвалила тимчасовий законопроєкт, щоб уникнути шатдауну. Цього самого дня документ без фінансування України й Ізраїлю схвалив Сенат США, а 16 листопада підписав Байден.
6 грудня законопроєкт не пройшов процедурного голосування в Сенаті США. Документ заблоковано, оскільки представники Республіканської партії наполягали на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав "політичним шантажем" відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.
3 січня в Білому домі заявили, що у США закінчилися гроші на допомогу Україні.