В ОПУ заявили, що Зеленський готовий до зустрічі із Сі Цзіньпіном, і скептично поставилися до припинення вогню у війні проти РФ
Про це в інтерв'ю Newsmax, опублікованому 27 лютого на сайті ЗМІ, заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак.
24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається із 12 пунктів.
Діалог і переговори в оприлюдненому "мирному плані" назвали "єдиним життєздатним урегулюванням "української кризи".
"Важливо підтримувати зустрічні кроки Москви й Києва на користь якнайшвидшого відновлення прямого діалогу, поступового зниження напруженості ситуації та повного припинення воєнних дій", – ідеться, зокрема, у документі.
Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не згоден. Президент України також заявив, що планує зустрітися із Сі Цзіньпіном.
Єрмак назвав "гарним сигналом", що КНР озвучила свою позицію.
Водночас Єрмак не коментував можливості зустрічі Зеленського із президентом РФ Володимиром Путіним.
Україна, як і раніше, "скептично" ставиться до припинення вогню, зазначив глава ОПУ.
"Росія завжди використовує припинення вогню, щоб заморозити конфлікт і бути готовою до нової анексії, нових агресій, – заявив Єрмак. – Ми не довіряємо цьому сигналу, бо в нас війна розпочалася ще 2014 року".
Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
30 грудня 2022 року під час переговорів за допомогою відеозв'язку із Сі Цзіньпіном Путін заявив, що Росія й Китай розвиватимуть "військову та військово-технічну співпрацю".
За даними ЗМІ, Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України. Телеканал CNN із посиланням на офіційних осіб США, ознайомлених із даними розвідки, повідомив 18 лютого 2023 року, що останнім часом США почали помічати "тривожні" тенденції в підтримці Китаєм російських збройних сил і є ознаки того, що Пекін хоче "підійти до межі" надання летальної військової допомоги Росії, залишившись невпійманим. Держсекретар США Ентоні Блінкен застеріг Пекін від надання Росії військової допомоги або допомоги в обході західних санкцій.
24 лютого Зеленський сказав, що "дуже хоче вірити, що Китай не постачатиме зброї Росії". В українській розвідці таких фактів поки що не побачили. Президент США Джо Байден заявив, що США "дадуть відповідь", якщо Китай почне постачати Росії зброю.
У Кремлі заявили 27 лютого, що "з великою увагою" поставилися до "мирного плану" Китаю, але передумов до миру не бачать. Зеленський говорив, що Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, і "виступати за гарантії безпеки".