Унаслідок російської агресії загинуло майже 400 українських спортсменів і тренерів – очільник Мінспорту

Людських життів не повернеш, підкреслив Бідний
Фото: pixabay.com

В інтерв'ю агентству AFP, опублікованому 7 грудня, виконувач обов'язків міністра молоді та спорту України Матвій Бідний повідомив про втрати українського спорту після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора Росії. Переклад частини матеріалу опублікували на сайті уряду України.

"У нас є підтвердження, що загинули 397 спортсменів і тренерів, включаючи атлетів, які могли брати участь в Олімпіаді, таких як стрілець Єгор Кігітов чи боксер Максим Галиничев. Що стосується спортивної інфраструктури, наші втрати вже перевищили 500 об’єктів на загальну суму понад $300 млн", – сказав Бідний.

Він зазначив, що інфраструктурні втрати "можна відновити, але людські життя повернути неможливо".

Очільник міністерства наголосив, що російське вторгнення завдало страждань усім українцям і завдало великої шкоди спортивній спільноті та потенційним олімпійцям.

Бідний підкреслив, що "Росія є єдиною державою у світі, яка тричі порушувала олімпійське перемир'я": у 2008 році (війна РФ із Грузією), 2014-му (початок агресії проти України) та 2022-му (початок повномасштабного вторгнення в Україну).  У ці роки Олімпіади проводили відповідно у Пекіні (Китай, літні Ігри), у Сочі (Росія, зимові Ігри) та знову в Пекіні (зимові Ігри).

Український міністр висловив надію, що Міжнародний олімпійський комітет (МОК) "вчинить відповідально і заборонить представникам РФ і Республіки Білорусь ховатися під прапором "нейтральності".

У травні 2022 року в Україні з'явився сайт "Янголи спорту" з інформацією про спортсменів, які загинули унаслідок російської агресії.

Контекст:

Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. 28 лютого виконавча рада МОК рекомендувала усунути спортсменів РФ і Білорусі з усіх міжнародних змагань, а також не запрошувати на заходи посадовців із цих країн.

На підставі рішення МОК російських спортсменів не допустили до участі в багатьох турнірах, зокрема з тенісуфутболухокею, баскетболу, а їхнім представникам заборонили участь у змаганнях, зокрема з фігурного катання. Росію також позбавили права проведення чемпіонатів світу з хокею й волейболу. За даними Мінспорту України станом на початок квітня, РФ і Білорусь усунули від участі у 90–95% світових спортивних змагань.

2023 року деякі міжнародні федерації вже повернули росіян і білорусів у змагання.

25 січня 2023 року МОК виступив із заявою, у якій зазначив, що санкції проти Росії та Білорусі як держав залишаються чинними і на жодних змаганнях не може бути показано ідентифікаторів цих країн, як-от прапор чи гімн. Однак у МОК вирішили додатково вивчити можливість участі окремих спортсменів із РФ та Білорусі у змаганнях за суворих умов.

28 березня президент МОК Томас Бах оголосив, що комітет рекомендував спортивним федераціям дозволити росіянам і білорусам брати участь у змаганнях у нейтральному статусі й не допускати до змагань спортсменів і персонал, які активно підтримують війну РФ проти України або мають стосунок до російської та білоруської армій.

26 липня Міжнародний олімпійський комітет офіційно надіслав 203 країнам запрошення для участі в Олімпійських іграх. Росія й Білорусь запрошень не одержали.