В Україні судитимуть двох колишніх співробітників СБУ, яких обвинувачують у роботі на ФСБ

Обвинуваченим загрожує до 15 років позбавлення волі
Фото: depositphotos.com
В Україні судитимуть двох колишніх співробітників Служби безпеки України, обвинувачених у держзраді. Про це повідомив пресцентр СБУ 19 квітня.

"Фігурантами є двоє колишніх співробітників СБУ в Автономній Республіці Крим, які у 2014 році перейшли на бік ворога і вступили до лав ФСБ. Там вони увійшли до складу підконтрольного російській спецслужбі хакерського угруповання Armageddon", – ідеться в повідомленні.

За даними слідства, з 1 січня 2020-го до 10 березня 2021 року вони здійснили серію масштабних кібератак на урядові структури України.

"Під час одного з кіберінцидентів ФСБ намагалася отримати доступ до секретних даних вищих органів влади нашої держави. Утім, завдяки оперативному реагуванню СБУ вдалося нейтралізувати наслідки й усунути передумови для проникнення російської спецслужби до урядових інформаційних ресурсів України", – повідомили у СБУ.

У пресцентрі зазначили, що правоохоронці встановили причетність обох обвинувачених до підривної діяльності країни-агресора.

"Зокрема, у 2021 році кіберфахівці СБУ здійснили безпрецедентну операцію й поіменно встановили зловмисників, перехопили їхні розмови, а також отримали беззаперечні докази їхньої причетності до кібератак на Україну. І це при тому, що вони використовували власні вірусні програми ФСБ, а також засоби анонімізації і прикриття в мережі інтернет. Тоді було встановлено одразу вісьмох ворожих хакерів, п'ятеро з яких відразу отримали підозру. Наразі правоохоронці закінчили розслідування щодо двох із них", – ідеться в повідомленні.

Їх обвинувачують за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) і ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів) та автоматизованих систем) Кримінального кодексу. Їм загрожує до 15 років позбавлення волі. Стосовно інших фігурантів триває розслідування.

Контекст:

На початку травня 2022 року в Держспецзв'язку припустили, що російські кібернаступальні операції в Україні, імовірно, сягнули свого максимуму, але й після цього кібератаки на українські сайти тривали. Зокрема, 16 серпня атаки зазнав офіційний сайт "Енергоатому".

У жовтні, коли Росія активізувала ракетні обстріли й атаки дронів-камікадзе на енергетичну інфраструктуру України, українські енергетичні об'єкти опинилися також під постійними кібератаками, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

27 лютого 2023-го в Держспецзв'язку повідомили, що за 2022 рік в Україні були понад 2 тис. кіберінцидентів і ще більша кількість кібератак.