Військовий експерт Світан: Для виконання однієї наступальної дії нам потрібна бригада західних винищувачів, а щоб закрити небо – щонайменше п'ять бригад. Це понад 100 літаків
Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив український військовий експерт, полковник запасу Роман Світан.
"Ескадрилья – це 12 літаків. Дві ескадрильї – це бригада. Тобто одну бригаду для виконання однієї наступальної дії. А реально, щоб закрити небо, нам треба щонайменше п'ять бригад, це точно. Це вже понад сотню літаків, – зазначив Світан. – До того ж у нас начебто й була ця сотня літаків, але вони, знову ж таки, різнопланові. Су-25 – штурмовики, тільки по землі могли працювати, Су-24 – бомбардувальники, тільки по землі могли працювати. МіГ-29 і Су-27 – ці начебто багатофункціонали, але неапргейджені. Ми свого часу не стали їх покращувати. І вони працювали старими радянськими ракетами [Р-27 і Р-73 – з напівактивними головками самонаведення] – і досі працюють".
За словами військового експерта, льотчик під час використання таких ракет має підійти до цілі – до літака супротивника.
"Його підсвітити, і постійно, поки ракета йде, він має тримати у підсвічуванні літак противника. А на всіх російських літаках стоїть система виявлення випромінювання. Він тільки відчуває, що його випромінюють, – розвертається, і в нього дальності ракет удвічі більші за наші, і льотчик уже не може піти наш. Він просто сам себе засвічує. Це називається "пустив ракету з інфрачервоною головкою самонаведення – розвертайся на 180º, вмикай форсаж – і мотай звідти". Інакше, не дай боже, він розвернеться – і все. Це нібито жарт, та однак таке лихо у нас із нашими літаками", – розповів Світан.
Україні треба міняти весь авіапарк, вважає він.
"Ось весь парк літаків, які ми маємо, нам треба повністю міняти. Замінювати хоча б на рівень F-16. А для цього треба приблизно п'ять бригад. П'ять – сім бригад", – резюмував Світан.
Військовий експерт Світан: Зараз на фронті українці "відмінусовують" 600–700 росіян на день, а щоб у Росії помітили втрати, треба до 3000 на день. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
20 січня президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні F-16 і далекобійні ракети. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Кабінет міністрів Нідерландів розгляне можливість постачання винищувачів F-16 Україні, якщо про це попросить український уряд, заявив міністр закордонних справ Вопке Гукстра 19 січня. 23 січня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що Литва підтримує надання Україні західної авіації і вважає, що потрібно створити систему її використання. Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив 30 січня, що Варшава лобіюватиме серед союзників постачання Україні винищувачів F-16, як це було з німецькими танками Leopard 2.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що припускає передання Україні військових літаків західними партнерами. За словами французького президента, "за визначенням нічого не можна відкидати". Президент Франції назвав умови передання Києву бойових літаків. Зокрема, ймовірне постачання не має призвести до ескалації у війні. Те, що передає Франція, "має не зачіпати російську територію, а захищати Україну", а також "не послаблювати боєздатність" французької армії, зазначив Макрон.
Зі свого боку, 30 січня президент США Джо Байден заявив, що США не передаватимуть Україні винищувачів F-16, Білий дім його підтримав.
5 лютого глава Міноборони Олексій Резніков заявив, що партнери з антиросійської коаліції нададуть Україні літаки – "питання просто, які". Глава відомства прогнозує можливість передання Україні F-16 або інших моделей літаків.
У МЗС заявили, що F-16 може бути не першим бойовим літаком, який нададуть Україні. "Принципово – отримати першу ескадрилью", наголосив Кулеба.