Військовий експерт Світан: Якщо буде досить авіації, ми живу силу противника "переоремо" на глибину бойового радіуса. У того ж F-16 – це 500 км
Авіація – це в якомусь сенсі зброя масового ураження. Таку думку озвучив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону український військовий експерт, полковник запасу Роман Світан, висловивши впевненість, що партнери нададуть Україні бойові літаки.
Експерт зазначив, що авіація переважно потрібна під час наступу.
"В обороні – так-сяк. Вона не буде проти противника працювати, тому що ППО непогано дає раду. Але проти, припустімо, ракет авіація також потрібна. І для наступу в наземному виконанні, і для виконання завдань перехоплення. Тобто потрібен багатофункціональний винищувач, який міг би нести авіабомби, міг нести ракети "повітря – земля" для роботи по землі й міг нести ракети для перехоплення ракет противника. Типів F-16, F-18, Gripen", – пояснює він.
Для виконання завдань наступу Україні потрібно "щонайменше кілька ескадрилій", зазначив Світан.
"Ескадрилья – це 12 літаків. Дві ескадрильї – це бригада. Тобто одну бригаду для виконання однієї наступальної дії. А реально, щоб закрити небо, нам треба щонайменше п'ять бригад, це точно. Це вже понад сотню літаків", – підрахував експерт.
Усі бойові літаки радянського зразка, що залишилися в Україні, теж необхідно замінювати на західні, вважає він.
"Замінювати хоча б на рівень F-16. А для цього треба приблизно п'ять бригад. П'ять – сім бригад", – сказав Світан.
Якщо в Україну зайде в певний спосіб оснащена бойова авіація із Заходу, це дасть змогу "переорати" окупантів на землі, зауважив він.
"Можна говорити про те, що авіація – це в якомусь сенсі зброя масового ураження. Після того, як працює авіація, на землі не залишається нічого. Там, де зайшла ланка бомбардувальників і відбомбардувалася... Кожен літак може брати п'ять – сім тонн бойового навантаження. Тому якщо буде достатньо авіації, ми цю живу силу переоремо. До того ж на глибину бойового радіуса літаків", – вважає експерт.
За такої тактики авіація спершу антирадарними ракетами вибиває всю ППО противника, на що, за словами Світана, може знадобитися кілька тижнів, після чого до роботи долучаються бомбардувальники.
"Уявіть, що таке п'ять тонн [бойового навантаження]: 10 бомб одразу сиплеться по 500 кг на голови. Якщо порівняти – це 10 "Іскандерів" в одну точку. Тобто на землі переорюють усе. Просто нічого не лишається", – розповів експерт.
Світан пояснив, що артилерія й реактивні системи залпового вогню триматимуть лінію фронту на глибину своєї роботи, а далі – завдання літаків.
"Армійська арта працює на глибину 15–25 км: ось там, де вона може щось переорати. А вже авіація переоре на глибину бойового радіуса. Середній бойовий радіус, припустимо, у того самого F-16 – пів тисячі кілометрів. Тобто 500 км можна буде проорювати туди й назад. І це саме той механізм, той режим, у якому нам доведеться воювати з Росією", – переконаний він.
Військовий експерт Світан: Зараз на фронті українці "відмінусовують" 600–700 росіян на день, а щоб у Росії помітили втрати, треба до 3000 на день. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
20 січня 2023 року президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні F-16 і далекобійні ракети. Глава МЗС України Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Видання Politico написало, що в січні західні союзники розпочали дебати про постачання Україні сучасних винищувачів.
Кабінет міністрів Нідерландів розгляне можливість постачання винищувачів F-16 Україні, якщо про це попросить український уряд, заявив міністр закордонних справ Вопке Гукстра 19 січня. 23 січня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що Литва підтримує надання Україні західної авіації і вважає, що потрібно створити систему її використання. Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив 30 січня, що Варшава лобіюватиме серед союзників постачання Україні винищувачів F-16, як це було з німецькими танками Leopard 2.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що припускає передання Україні військових літаків західними партнерами. За словами французького президента, "за визначенням нічого не відкидають". Президент Франції назвав умови передання Києву бойових літаків. Зокрема, імовірне постачання не має призвести до ескалації у війні. Те, що передає Франція, "має не торкатися російської території, а захищати Україну", а також "не послаблювати боєздатності" французької армії, зазначив Макрон.
Зі свого боку, 30 січня президент США Джо Байден заявив, що США не постачатимуть Україні винищувачів F-16, Білий дім його підтримав. Водночас прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак не відкинув постачання бойових літаків Україні.