Вимоги Путіна зробити російську військову промисловість конкурентоспроможною далекі від реальності – ISW

Путін заявив, що російський військово-промисловий комплекс має стати конкурентоспроможним на тлі закупівель озброєнь в Ірані
Фото: EPA

Заклики президента Росії Володимира Путіна до створення конкурентоспроможної російської військової промисловості відірвані від реалій щодо стану російського ланцюжка постачання та проблем оборонно-промислової бази. Про це в оперативному прогнозі 2 листопада написав американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики ISW нагадують, що Путін наголошував на необхідності забезпечити конкуренцію між російськими виробниками військового озброєння. Але його заклики контрастують із нещодавніми повідомленнями про те, що Росія для продовження війни в Україні закупила системи озброєнь в Ірану й Північної Кореї.

Експерти раніше озвучили висновок, що іранські постачання безпілотників і, як передбачають, балістичних ракет до Росії, ймовірно, ще більше посилять залежність РФ від систем озброєння іранського виробництва.

В Інституті вивчення війни вважають, що Росія домовилася про постачання зброї з Іраном і КНДР, тому що значно виснажила свої запаси боєприпасів для повітряних, ракетних й артилерійських ударів та не може їх заповнити, використовуючи власні виробничі потужності.

"Залежність Росії від ізольованих і жорстко санкціонованих держав щодо критичних систем озброєнь не відповідає вимозі Путіна, щоб російська військова промисловість стала висококонкурентною й задовольняла потреби російських збройних сил у будь-який короткий період часу", – ідеться в повідомленні ISW.

Контекст:

Росія застосовує в Україні щонайменше два види іранських БПЛА дрони-камікадзе Shahed-136 і багатоцільові БПЛА Mohajer-6. Росіяни перефарбували БПЛА Shahed-136 у свої кольори й назвали "Герань-2".

Іран заперечує постачання дронів російській армії. Він висунув вимогу до України надати документальні підтвердження, що РФ застосовує іранські дрони на війні.

Телеканал CNN 1 листопада повідомив, що Іран готується доправити в Росію нову партію зброї для використання у війні проти України. До неї входить приблизно 1 тис. одиниць озброєнь, зокрема, балістичні ракети класу "земля – земля" й нові ударні безпілотники. Журналісти зазначають, що це буде перший випадок, коли Іран доправить у РФ передові високоточні ракети, що може дати Кремлю суттєву перевагу на полі бою.

Про те, що Іран пообіцяв надати Росії ракети "земля – земля" додатково до великої кількості безпілотників, повідомляло 18 жовтня Reuters. Із посиланням на двох високопосадовців і двох іранських дипломатів агентство стверджувало, що йдеться про балістичні ракети з підвищеною точністю сімейства Fateh і Zolfaghar.

Нові постачання дронів і ракет, імовірно, ще більше посилять залежність Росії від озброєнь іранського виробництва, констатували ISW 1 листопада.