Витрати на війну в Україні та санкції руйнують російську економіку, наслідки даватимуться взнаки десятиліттями – ISW
Кремль і далі значно покладається на фінансове заохочення росіян до війни в Україні, що, імовірно, продовжуватиме тиск на російську економіку протягом десятиліть. Про це в оперативному прогнозі 31 жовтня написав американський Інститут дослідження війни (ISW).
У повідомленні зазначають, що Кремль, очевидно, зіткнеться з дефіцитом бюджету, який "вичерпає резерви Москви до найнижчого рівня протягом останніх років" через прогнозоване скорочення доходів від енергоресурсів, санкцій і витрат на мобілізацію Росії.
ISW цитує прогнози експертів, згідно з якими виплати мобілізованим чоловікам, включно із соціальною допомогою, можуть коштувати Кремлю від 900 млрд руб. до 3 трлн руб. (приблизно $14,6–48,6 млрд) упродовж наступних шести місяців.
У цій сумі, наголошують аналітики, не враховано виплат іншим категоріям військовослужбовців у складі ЗС РФ, таким як БАРС (бойовий армійський резерв), добровольчі батальйони, а також довгострокові зобов'язання з ветеранських виплат військовослужбовцям-контрактникам, добровольцям, невійськовим фахівцям та бойовикам-маріонеткам.
Зазначають, що російські офіційні особи обіцяють добровольцям та мобілізованим зарплату, яка більш ніж удвічі перевищує середню заробітну плату російської цивільної особи до й під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Водночас Кремль поки що намагається перекласти частину витрат на формування окупаційної армії на суб'єкти Російської Федерації, але, імовірно, незабаром йому доведеться активніше використовувати федеральний бюджет, наголошують експерти.
В Інституті дослідження війни зазначають, що Кремль уже стикається з проблемами під час виплати обіцяної компенсації, що посилює соціальну напруженість через війну в російському суспільстві.
В ISW резюмують, що зусилля Росії щодо формування збройних сил у поєднанні із західними санкціями здійснюють довгостроковий руйнівний вплив на російську економіку.
Контекст:
У відповідь на повномасштабний напад Росії на Україну США, Канада, Євросоюз, Великобританія, Австралія та Японія ввели проти РФ кілька пакетів санкцій. Зокрема, США та ЄС наклали санкції на Центробанк Росії, заморозивши його закордонні активи.
За інформацією міністра фінансів РФ Антона Силуанова, Росія "не може використати" $300 млрд своїх резервів. Радник президента України Олег Устенко 15 березня повідомив, що "ці кошти вже зарезервовані для нас, плюс туди надходитимуть гроші від продажу заарештованого майна російської так званої еліти".
У вересні міністр юстиції Денис Малюська заявив, що країни Заходу дали попередню усну згоду на передання Україні російських золото-валютних резервів, заморожених за кордоном, залишилося закінчити розроблення юридичного механізму для цього.