Визнати Росію спонсором тероризму, дати більше зброї та ППО. Як світові лідери відреагували на масовий обстріл України
"Поговорив із міністром закордонних справ [України] Дмитром Кулебою і засудив жахливі та невибіркові атаки Росії на громадянську інфраструктуру в Україні", – написав він.
"Наші серця з народом України цього жахливого дня. Слава Україні", – написала пресслужба Державного департаменту США у Twitter.
Масові удари по українських містах засудили лідери Ради Європи. Загальну заяву оприлюднили міністр закордонних справ Ірландії та голова Комітету міністрів Ради Європи Саймон Ковені, голова Парламентської асамблеї Ради Європи Тайні Кокс і генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинови-Бурич.
"Рішуче засуджуємо російські авіаудари по містах і селищах в Україні за останні два дні, які призвели до численних жертв серед цивільного населення, зокрема серед дітей, а також до руйнування цивільної інфраструктури. Такі невибіркові напади демонструють обурливу неповагу до людського життя і є серйозними порушеннями міжнародного гуманітарного права. Вони не мають залишатися безкарними", – ідеться у повідомленні.
Європейський союз "рішуче засуджує" російську атаку на українські міста, заявив у Twitter верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель. Він зазначив, що "глибоко шокований" російською атакою проти цивільного населення в Києві та інших містах України.
"Додаткова військова допомога від ЄС уже у дорозі", – додав глава європейської дипломатії.
Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, яка зараз перебуває з візитом в Естонії, записала відеозвернення зі словами підтримки Україні. Вона опублікувала його у Twitter. Фон дер Ляєн зазначила, "путінська Росія знову показала світові, що виступає за жорстокість і терор".
"Я знаю, українців не залякати. І українці знають, ми стоятимемо з Україною стільки, скільки буде потрібно", – сказала фон дер Ляєн.
Зі свого боку, прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що ЄС має передати Україні засоби ППО для захисту мирного населення.
"Ми стоїмо тут на східному кордоні Європейського союзу. Далі – Росія. Ми звертаємося до українців – ми підтримуємо вас усіма засобами, які ми маємо", – сказала Каллас.
Зі свого боку, глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу закликав оголосити Росію державою –спонсором тероризму.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив у Twitter, що зупинити путінський режим можна "великою кількістю зброї".
"Єдиний спосіб зупинити путінський геноцид – і далі зупиняти його, доки він не зупиниться. З великою кількістю зброї, а не лише з великою кількістю слів", – написав він.
Литовський президент Гітанас Науседа також закликав дати Україні більше зброї, щоб "перемогти це зло".
Водночас президент Польщі Анджей Дуда обговорив із президентом України Володимиром Зеленським необхідність "ізолювати Росію". Про це він заявив у Twitter.
"Ми говорили про необхідність ізоляції Росії, яка сьогодні скоїла масові воєнні злочини. Такі злочини, нагадаю, не мають терміну даності, їх переслідують по всьому світу. Сьогодні і завтра я обговорюватиму це з іншими керівниками".
Запуск Росією ракет по цивільній інфраструктурі України – демонстрація "слабкості президента РФ Володимира Путіна, а не сміливості", зазначив міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі у Twitter.
Глава МЗС Нідерландів також наголосив, що вони і далі підтримуватимуть Україну.
"Путін масово тероризує мирних жителів у Києві та інших містах. Нідерланди засуджують ці мерзенні дії. Путін, схоже, не розуміє, що воля українського народу незламна. Україна залишається рішучою, і ми й далі підтримуймо Україну", – написав він.
Контекст:
Уранці 10 жовтня РФ розпочала масований ракетний обстріл українських міст. На цей час відомо про обстріли Києва, Харкова, Львова, Дніпра, Одеси, Хмельницького, Житомира, Рівного Миколаєва, Тернополя, Івано-Франківська, Кропивницького, Конотопа.
Унаслідок ворожих атак 10 жовтня в Україні станом на 16.00 відомо про загибель 11 людей, ще 87 дістали поранення, повідомив глава Національної поліції України Ігор Клименко.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявляв, що окупанти випустили по Україні понад 70 ракет, 41 з них вдалося збити українськими засобами протиповітряної оборони. Пізніше заступниця міністра оборони Ганна Маляр уточнила, що РФ випустила по Україні 83 ракети, 43 з них збили.
Президент Росії Володимир Путін підтвердив, що масовані удари російської армії 10 жовтня по енергоструктурі України були навмисними. За його словами, удару завдали за пропозицією міноборони і згідно з планом Генштабу РФ.
Унаслідок обстрілів пошкоджено 11 важливих інфраструктурних об'єктів у восьми регіонах України та Києві. Частину областей знеструмлено, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Українці мають бути готовими до наслідків обстрілів з боку Росії аж до віялових вимкнень, повідомив заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко.