Волонтерка Ярова: У 2014 році я заблокувала в'їзд до Міноборони, щоб мені підписали лист, який дозволяв Червоному Хресту забрати наших поранених із полону G

Ярова вважає, що з Міноборони можна "тільки нестандартними методами воювати"
Фото: Dana Yarovaya / Facebook

В інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман волонтерка, членкиня громадської антикорупційної ради при Міноборони України Дана Ярова розповіла, як улітку 2014 року вона перекривала в'їзд до Міноборони, щоб там підписали лист про доступ Червоного Хреста до українських поранених.

Ситуація розвивалася на тлі так званого Довжанського котла (поблизу Довжанського Луганської області біля кордону з Росією), у який потрапили українські прикордонники.

"Це був перешийок, який обстрілювався росіянами з однієї сторони та росіянами із "ДНР" – з іншої. Це був реально котел. Я пам'ятаю, що ми сиділи пізно вночі з [майбутнім головою Луганської обласної адміністрації] Георгієм Тукою та [одеським активістом] Ромою Сініциним на [вулиці] Жилянській [у Києві], там знаходився "Народний тил". У нас постійний зв'язок із хлопцями із цієї ділянки фронту. Вони кажуть: "У нас "300-ті", які вмирають. У нас нічого немає, нічим не можемо допомогти. Евакуації немає, доступу немає". Під моєю опікою був шпиталь прикордонників. І Тука мені каже: "Ану зв'яжися зі своїми прикордонниками. Нехай вони вийдуть на зв'язок із тією стороною. [...] Білі прапори, щоб винесли, щоб забрали "300-х", – повідомила Ярова.

Вона зазначила, що тоді, 2014 року, службовці у прикордонних військах України спілкувалися з росіянами, бо "всі там навчалися, одружувалися".

"Чесно кажучи, я спочатку думала: афера аферою. Але що робити? Зв'язуюся. І вони мені кажуть: нехай виносять. Та сторона каже: "Заберемо. Єдине, що ми просимо всіх: коли виносите, пишіть, кого винесли". Відбувся обмін: винесли "300-х". І на наступний день списки у нас. Ми хто? Волонтери. Якісь люди, незрозуміло хто. Я з'єднуюся із Червоним Хрестом. Досить активний очільник тоді був. І він мені каже, що вони готові включитися в цю історію, бо є поранені та полонені, по суті. "Але нам потрібні листи від ЗСУ, від прикордонників". Прикордонники мені за п'ять хвилин зробили цей лист, а ось із Міністерством оборони була дуже цікава історія", – розповіла Ярова.

Вона наголосила, що міністром оборони України тоді був Валерій Гелетей, а саме відомство було на Повітрофлотському проспекті.

"Я приїхала туди, поставила машину поперек в'їзду, заблокувала... Із ними тільки нестандартними методами можна воювати. Там і поліція була... Бачу, під'їжджає кортеж. Виходить людина з нього. Я говорю: "Поки не підпишете мені листа... Включайтеся якось! У нас там люди". А цей радник, чи хто там, каже: "Пустіть нас, бо там печатка". Я кажу: "Ні, ви йдете зараз за печаткою, міністр підписує – і тоді я їду". Так і відбулося. Тоді вже включився Червоний Хрест, включився наш консул. У нас тоді консул був на території Росії. І ми повернули 22 людини. Це єдиний рейс, коли в Росію вилетів борт і забрав 22 поранених наших", – пояснила Ярова.

Контекст:

Ярова народилася в Бучі Київської області. Закінчила Університет Державної фіскальної служби України і здобула спеціальність "банківське право", а потім – "державні фінанси". Працювала в банківських і комерційних установах. У 2010 році заснувала власне виробництво дитячого одягу і взуття Danaya, керувала компаніями "Веселка" та ДТРЕЙД.

Після вторгнення РФ в Україну у 2014 році зайнялася волонтерською діяльністю, входила до складу "волонтерського десанту" в Міністерстві оборони України, була радницею міністра оборони. Зараз є членкинею громадської антикорупційної ради при Міноборони України, заступницею колегіального органу з тилового забезпечення.