Волонтерка Ярова: Ще у травні 2023 року Міністерство оборони купляло літр води по 9 грн. Ми зробили на рівні 3,60–4,20. Завдяки Prozorro ціни знизили на 30–35%
В інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман волонтерка, членкиня громадської антикорупційної ради при Міноборони України Дана Ярова розповіла, як Міністерство оборони України переходило на закупівлю продовольства через систему Prozorro.
"Кабмін вніс зміни і дозволив вихід на систему Prozorro, але по спрощеній процедурі, чого не було з початку повномасштабного вторгнення. Дозволив це ще за три місяці до моєї появи в міністерстві, але цим не користувалися. Міністр оборони говорив, що це чутлива інформація, її не можна показувати на Prozorro, там було багато всякого. Я приходжу на засідання: "Харчування? Добре. Давайте підемо на Prozorro. Комусь це треба було сказати. "Всьо фігня, текст по-дебільному написаний..." Забираємо – ідемо на Prozorro. Жити будемо тепер по-новому", – описала вона.
За словами Ярової, без підтримки колег середньої ланки Міністерства оборони перехід на електронні закупівлі був би "просто неможливим".
"Вони мене підтримують. При тому ми десь вийшли о 00.00, бо ніхто вже не пам'ятає, як писати кваліфікаційні вимоги. Півтора року працювали по прямих договорах. Я приїхала додому і думаю: "Усе щось занадто просто". А на наступний день уже понеслося. Господи, мені не телефонував тільки лінивий. Різні меседжі були, по-різному їх будували, аргументація була різна. Тижнів два ми відвойовували процедуру Prozorro. Потім з'являється лист міністра оборони про продовження договорів на харчування на невизначені терміни за існуючими договорами. Це вже під час торгів. Усе вже, ми виходимо на оголошення – і з'являється цей лист. Я бачу, що нас завалюють, процедуру завалюють. І я його розіслала журналістам", – повідомила волонтерка.
За її словами, у процесі закупівлі води для української армії на торги через Prozorro "почали виходити такі серйозні оператори, як "Оболонь", "Миргородська", і "це сигнал був, що можна заходити, що нікому не треба заносити".
"Будь ласка, подавайте правильно документи, давайте конкурентні ціни – і ви стаєте постачальником Міністерства оборони. Ми проторгували воду. Ще у травні 2023 року Міністерство оборони купляло літр води по 9 грн. Ми приторгували на рівні 3,60–4,20 із ПДВ", – пояснила Ярова.
Бацман запитала її, "якого масштабу корупція" могла бути в Міноборони після початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну.
"Якщо взяти, на скільки ми знизили ціни завдяки Prozorro, – це близько 30–35%. По деяких позиціях більше, по деяких менше. Але давайте не забувати, що в Міністерства оборони існує величезна дебіторська заборгованість. Це сплачені кошти, але не поставлена продукція. У нас було три спецекспортери. Вони були під "Укроборонпромом". З початком повномасштабного вторгнення вони стають спецімпортерами, зі зрозумілих причин. Бо зброю ми не тільки отримуємо, а й багато купляємо. Тут з'являється якась невідома фірма, яка за один день отримує ліцензію, за один день їй підмахують договір, на неї виходить півтора мільярда [гривень] – і на цьому все. Мені здається, що цю інформацію мають усі правоохоронні органи. Чому досі жодних слідчих дій не було по цьому епізоду зроблено, я не знаю. Для мене це велика загадка", – заявила Ярова.
Контекст:
Міноборони України потрапляло в різні скандали, пов'язані із закупівлями.
Зокрема, 21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міноборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони і ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".
У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького і заступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова. Їх також повідомили про підозру в розтраті й "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, попередньо, неякісних бронежилетів. Окрім того, слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника Шаповалова в заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначених для закупівлі товарів для ЗСУ.
Після скандалів при Міноборони створили спеціальний департамент із запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.
Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.
10 серпня видання ZN.UA опублікувало статтю "Хороша і погана новини про Міноборони", у якій ішлося, що Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector Avia Hava Araçlari на постачання зимового одягу на понад $30 млн. Але військова форма надійшла у країну лише в жовтні – грудні й виявилася літньою. У Міноборони цю інформацію спростовували, називаючи вигадкою.