"Вони без рук, без ніг. Закінчується вода, їжа, ліки". Дружини та матері захисників Маріуполя закликали Ердогана врятувати українських військових з "Азовсталі"

Станом на 10 травня на заводі "Азовсталь" залишалося понад 1 тис. українських військовослужбовців, серед них сотні поранених
Фото: EPA
Дружини та матері українських військових, які зараз захищають завод "Азовсталь" у Маріуполі Донецької області від російських окупантів, закликали президента Туреччини Реджепа Ердогана зробити все можливе для того, щоб допомогти евакуювати їхніх чоловіків і синів.

Пресконференцію зі Стамбула (Туреччина) транслювали 16 травня у Facebook TURKSİD.

"Кільце навколо "Азовсталі" стислося. Далі тягнути не можна... Ми покладаємо нашу останню надію і віримо в те, що, об'єднавши зусилля, Туреччина, в особі президента Ердогана, а також Китай, в особі його лідера Сі Цзіньпіня, і сам Господь Бог об'єднаються і допоможуть врятувати "Азовсталь" і людей, які там знаходяться, знаходяться за межею життя і смерті. Вони знаходяться в пеклі. Їм щодня наносять нові рани. Вони без рук, без ніг", – сказала дружина бійця полку "Азов" Наталія Зарицька.

За її словами, захисники Маріуполя "знесилені й не мають медикаментів".

"Шановний пане Ердогане! Допоможіть, благаємо вас. Об'єднайте зусилля, зверніться до Сі Цзіньпіня і разом із Господом Богом зробіть це – врятуйте "Азовсталь". Станьте тими носіями миру, допоможіть. Адже цей учинок вартий Нобелівської премії миру", – зазначила Зарицька.

Мама бійця "Азову" Наталія Кравцова розповіла, що окупанти завдають ударів по заводу потужними авіабомбами.

"Тому їх засипає. Тому там люди й гинуть під завалами... Він [син] не розказує, що наші хлопці та дівчата, що їм наживо відрізають поранені ноги та руки, які можна було б спасти, якби ця людина отримала медичну допомогу... Але їм ріжуть по-живому, без усякої анестезії", – вказала Кравцова.

Дружина прикордонника Ольга Керод наголосила, що українські військові, які перебувають на "Азовсталі", є "прикладом вірності нашій державі".

"Вони терплять таке, чого ми б не змогли витерпіти... Їм болять ті частини тіла, яких немає. У них закінчується, а може, уже закінчилося все: вода, їжа, ліки (їх уже давно немає) і поступово – життя. Ми благаємо вас допомогти нам. Допомогти, щоб наші діти, які зараз із нами, зустрілися з нашими батьками, чоловіками, мамами, які там... Ми не хотіли цієї війни... Дякуємо за все, що ви робите для нашої держави, її захисників і молю, прошу – допоможіть урятувати їх", – підсумувала Керод.

Контекст:

Завод "Азовсталь" – останній об'єкт, який у Маріуполі утримують українські військові. Там перебувають бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. У бомбосховищах заводу також досі були сотні цивільних.

2 травня на територію "Азовсталі" прорвалися окупанти, там почалися активні бої, але українські захисники тримають оборону, хоча в них брак води, їжі та ліків. Бої тривають досі.

7 травня завершилася евакуація з території заводу мирних громадян. За підтримки ООН та Червоного Хреста із заводу забрали приблизно 300 цивільних, здебільшого це жінки та діти, сказала координаторка дій із гуманітарних коридорів від Офісу президента Тетяна Ломакіна.

Однак, усупереч гуманітарному праву, поранених так і не евакуювали. Станом на 10 травня на заводі залишалося понад 1 тис. українських військовослужбовців, серед них сотні поранених.

Захисники Маріуполя просять евакуювати тих, хто перебуває на "Азовсталі", застосувавши до них процедуру extraction – переміщення до третьої країни, яка гарантує, що до кінця війни вони не повернуться до України. Росія відмовилася, і тоді Україна запропонувала також обміняти поранених українських військовослужбовців на полонених росіян.

14 травня Туреччина запропонувала провести морську евакуацію поранених українських військових, які перебувають на заводі "Азовсталь".