Узяти Київ за три дні і вбити Зеленського, якщо буде потрібно. The Washington Post опублікувала деталі плану Путіна, про який США знали у жовтні 2021-го
За даними видання, яке докладно поговорило з більш ніж трьома десятками високопосадовців США, України, Європи та НАТО (з деякими з них – на умовах анонімності) у жовтні 2021 року в Овальному кабінеті у Білому домі відбулася термінова зустріч вищого розвідувального, військового та дипломатичного керівництва з президентом Джо Байденом.
Зустріч організував радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван, стурбований масштабами військових приготувань РФ і зростанням обсягу розвідданих про ймовірне вторгнення в Україну.
На цій зустрічі обговорювали суворо засекречений розвідувальний аналіз, складений на підставі нових супутникових знімків, перехоплених повідомлень і розмов із джерелами, який був воєнними планами президента Росії Володимира Путіна щодо повномасштабного вторгнення в Україну.
Зазначають, що таких зустрічей щодо України тієї осені було кілька. На зустрічі, яку описує видання, були присутні Байден і віцепрезидентка Камала Гарріс, держсекретар Ентоні Блінкен, міністр оборони Ллойд Остін, генерал армії, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі та інші високопосадовці.
На цій зустрічі Байдену повідомили, що розвіддані про оперативні плани Путіна разом із розгортанням озброєння вздовж кордону з Україною засвідчили, що тепер у Росії все готове до масованого нападу.
Воєнний план РФ був "зухвалим", пише WP, – він передбачав захоплення більшості України і міг створити пряму загрозу східному флангу НАТО або навіть зруйнувати архітектуру безпеки Європи після Другої світової війни.
Міллі повідомив, що за даними розвідки, Путін планує провести масштабну стратегічну атаку на Україну одночасно з кількох напрямків.
Зокрема, росіяни збиралися напасти з півночі – з обох боків від Києва. Частина сил мала рухатися на схід від столиці через Чернігів, а інша частина – обійти Київ із заходу, просуваючись на південь із Білорусі через природний проміжок між зоною відчуження та болотистою місцевістю, що оточує Чорнобильську АЕС.
Спочатку атаку планували взимку, щоб тверда земля зробила місцевість придатною для проходження танків.
WP пише, що, взявши Київ у кільце, російські війська планували захопити столицю за три-чотири дні. Російські спецпризначенці мали виявити та усунути президента України Володимира Зеленського (убивши його, якщо буде потрібно), після чого встановити дружній Кремлю маріонетковий уряд.
План Путіна також передбачав, що російські війська мали прийти зі сходу і пройти через Центральну Україну до Дніпра, а війська з Криму зайняти південно-східне узбережжя. Ці дії, за розрахунками Кремля, потребували б кількох тижнів, додає видання.
Фінальна частина плану полягала в тому, що після паузи для перегрупування та переозброєння росіяни мали рушити на захід, до лінії північ-південь, що простяглася від Молдови до Західної Білорусі, лишивши на заході "залишки" Української держави – територію, яка, за розрахунками Путіна, була населена "невиправними неонацистськими русофобами". Брати цю територію, за даними газети, РФ не планувала.
Співрозмовники видання зазначають, що деяким людям у Білому домі, які були присутніми під час аналізу розвідданих щодо російського плану, було важко усвідомити масштаб амбіцій російського лідера. Вони не вірили, що "розумна країна могла б піти на таке".
WP пише, що у підсумку цієї зустрічі Байден, який ішов у президенти з наміром уберегти США від нових воєн, вирішив, що Путіна треба або стримувати, або протистояти йому. Також виникло розуміння, що Сполучені Штати не мають діяти самотужки.
За словами Саллівана, президент США після жовтневого брифінгу ухвалив два рішення. Перше – скерувати когось у Москву, щоб він попередив Кремль про наслідки у разі нападу.
Друге – поінформувати союзників про дані, які надійшли американській розвідці, і залучити їх до того, що потрібно мати єдину жорстку позицію щодо Росії, посилювати та розширювати обороноздатності НАТО і допомагати Україні.
Видання нагадало, що дані розвідки передали й українському керівництву. Але в Україні до інформації про загрозу вторгнення поставилися "трохи скептично". Глава МЗС України Дмитро Кулеба, пише WP, згодом пояснював це тим, що Україна просила подробиць, але їх не було.
Не зовсім вірили у повномасштабне вторгнення й у Європі та НАТО.
The Washington Post стверджує, що на той момент НАТО був далеко не одностайним щодо того, як поводитися з Москвою, а довіра до США та американських розвідданих була "слабкою".
Повідомляють, що адміністрація Байдена вже тоді мала розуміння, що у разі вторгнення РФ українцям знадобиться значна кількість нового озброєння, щоб захистити себе. Також було розуміння, що надто масштабна допомога може спровокувати прямий конфлікт НАТО з ядерною Росією, а надто маленька – гарантувати РФ перемогу.
Американська розвідка, зазначає WP, й надалі демонструвала дані про те, що дедалі більше російських військ прибувало до кордонів України для повноцінної кампанії.
Радники Байдена підтверджували реальність планів російського лідера. Зокрема, директор ЦРУ Вільям Бернс, який служив послом США в Москві і мав найпряміші контакти з Путіним з усіх в адміністрації Байдена, назвав російського лідера "зацикленим на Україні".
На думку аналітиків, Путін розрахував, що його спроба захопити Україну викличе у Заходу обурення, але не конкретні дії, ідеться у матеріалі The Washington Post.
Це було пов'язано з багатьма факторами – бажанням США уникнути нових воєн після Афганістану, світовою боротьбою з пандемією коронавірусу, звільненням із посади канцлерки Німеччини Ангели Меркель, виборами президента у Франції та економічним спадом після Brexit у Великобританії.
Окрім того, більша частина континенту залежала від російської нафти та природного газу, маніпулюючи постачаннями яких, Путін міг би розколоти західний альянс, передбачав аналіз ситуації.
Радники Байдена були впевнені, що Україна чинитиме спротив. Але співвідношення сил було не на користь України – Росія домінувала за всіма військовими параметрами.
Окрім того, стверджує WP, в адміністрації Байдена викликав серйозне занепокоєння Зеленський, який прийшов до влади на величезній хвилі народної підтримки і прагнення до фундаментальних змін, але втратив суспільний авторитет частково через те, що не виконав своєї обіцянки миру з Росією. Зеленський "не міг зрівнятися з безжальним Путіним", пише видання.
За даними The Washington Post, у США дійшли висновку, що "Київ може впасти не так швидко, як очікували росіяни, але він впаде".
Блінкен у листопаді в Глазго зустрівся із Зеленським і відверто розповів про масштаби вторгнення, що насувається. Згодом держсекретар схарактеризував цю розмову як "важку".
Блінкен описував Зеленського "серйозним, обдуманим, стійким", таким, що поєднує в собі віру та зневіру. Українці "бачили низку хитрощів Росії у минулому", що знижувало довіру до інформації, окрім того, Зеленський явно хвилювався про економічний колапс, якщо в його країні почнеться паніка.
Презентація планів Путіна від Блінкена та скептицизм Зеленського, як вважає WP, "задали шаблон", який повторюватимуть як у приватному порядку, так і публічно протягом наступних кількох місяців. Як вважає видання, українці не могли собі дозволити повністю ігнорувати дані американської розвідки. Але, на їхню думку, інформація була "спекулятивною", підсумовує The Washington Post.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня ЗМІ із посиланням на західні розвідки почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною. Західні розвідки попереджали Україну, що Росія готується до вторгнення до України. Із 17 лютого 2022 року на тлі нарощування російських військових сил на кордоні фіксували різку ескалацію на Донбасі.
24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом "демілітаризації" і "денацифікації" України. Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.