Протягом двох днів на Донбасі виявили понад 2 тис. мін – ОБСЄ
Проросійські збройні формування на Донбасі збільшили кількість порушень із застосуванням заборонених протипіхотних мін. Про це заявила українська сторона Спільного центру з контролю і координації (СЦКК), написала пресслужба штабу операції Об'єднаних сил 4 травня у Facebook.
"Зазначене підтверджується у квітневих звітах СММ ОБСЄ, у кожному з яких містяться дані про раніше зафіксовані та нові мінні загородження на території, яку тимчасово контролюють найманці РФ. У тому числі понад 2 тис. мін лише за два дні 28-го і 29 квітня, що виявлені місією поблизу населених пунктів Сигнальне і Верхньошироківське", – зазначили в повідомленні.
У штабі ООС підкреслили, що безпеці людей поблизу збройного конфлікту загрожує наявність великої кількості мін з обох боків лінії розмежування.
"2. вересня 2020 року в рамках роботи тристоронньої контактної групи було погоджено рамкове рішення про протимінну діяльність, яке повинно стати основою для проведення робіт із гуманітарного розмінування в майбутньому. У зв'язку із цим були погоджені координати 19 пріоритетних ділянок розмінування. Ще одна ділянка, поблизу Золотого, мала бути розмінована в межах проведення робіт із відкриття КПВВ "Золоте". Незважаючи на конструктивну позицію української сторони, РФ та її найманці продовжують блокувати процес розмінування, намагаючись прив'язати виконання досягнутих домовленостей щодо гуманітарного розмінування до реалізації своїх політичних інтересів", – повідомили в пості.
2 травня на ґрунтовій дорозі поблизу населеного пункту Широка Балка українські військовослужбовці виявили дитячий музичний програвач.
"Розуміючи, що знаходження недешевої іграшки посеред дороги не може бути випадковим, даний предмет було знешкоджено за допомогою саперної кішки, унаслідок чого він вибухнув. Злочинні дії окупантів спрямовані на дестабілізацію обстановки вздовж лінії розмежування та свідчать про небажання вирішувати конфлікт мирним шляхом", – підкреслили у штабі.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло майже 13 тис. осіб.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й усеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів. Після загострення ситуації на Донбасі протягом 2021 року загинуло понад 30 українських військовослужбовців.
Черговий обстріл на Донбасі стався 26 березня: поблизу селища Шуми Донецької області незаконні збройні формування Росії відкрили вогонь із мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів. Унаслідок обстрілу загинуло четверо бійців ЗСУ. Ще двоє військовослужбовців дістали поранення. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак розповів, що вогонь відкрили у спини групі розмінування, яка оглядала район, де напередодні російські окупаційні сили дистанційно встановили протипіхотні міни ПОМ-2.