ЗАЕС знову під'єднано до української енергомережі – МАГАТЕ
Про це 17 вересня повідомляє сайт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
Зазначено, що інженери відремонтували одну із чотирьох основних зовнішніх ЛЕП, пошкоджених через обстріли.
"Відновлена лінія на 750 кВ наразі забезпечує найбільшу в Європі атомну електростанцію, останній робочий реактор якої було зупинено 11 вересня, електроенергією, необхідною для охолодження реактора та виконання інших важливих функцій безпеки", – ідеться в повідомленні.
Лінію 750 кВ було відновлено напередодні 16 вересня, коли в "Енергоатомі" повідомили про доправлення на ЗАЕС запчастин для ремонту ЛЕП, а також додаткових запасів палива.
У МАГАТЕ зазначили, що всі шість реакторів ЗАЕС наразі у режимі холодного вимкнення, але їм і надалі потрібна електроенергія для підтримування необхідних функцій безпеки.
"Надійне зовнішнє електропостачання від мережі та системи резервного електропостачання необхідні для гарантування ядерної безпеки та запобігання ядерній аварії, навіть коли реактори вже не працюють. Ця вимога входить до семи обов'язкових стовпів ядерної безпеки, які генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі окреслив на початку конфлікту", – зазначено в повідомленні.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.
1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава організації Гроссі зазначив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротиться до двох осіб – вони будуть перебувати на ЗАЕС постійно.
6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки та захисту території станції і зони навколо неї.
11 вересня "Енергоатом" повідомив, що на ЗАЕС повністю вимкнули останній робочий енергоблок, його перевели в холодний режим.
12 вересня Гроссі заявив, що на Запорізькій атомній електростанції й досі є небезпека аварії навіть у режимі холодного вимкнення.