ЗАЕС знову знеструмлено, окупанти не пропускають туди машини з пальним для генераторів – "Енергоатом"
У підсумку аварійно від'єднано лінію зв'язку 750 кВ ЗАЕС, станцію знеструмлено. В автоматичному режимі увімкнули дизель-генератори, ідеться в повідомленні.
В "Енергоатомі" зазначають, що скерували на ЗАЕС партію дизельного пального, проте станом на 10.00 російська сторона не пропустила колону автомобілів на територію станції.
"Окупанти продовжують нехтувати ядерною і радіаційною безпекою найбільшої в Європі АЕС, загрожуючи світові радіаційною катастрофою", – попередив оператор.
Контекст:
На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військовослужбовців і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.
1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі говорив, що після закінчення роботи місії кількість представників МАГАТЕ на станції скоротять до двох осіб – вони перебуватимуть на ЗАЕС постійно.
6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки й захисту території станції та зони навколо неї.
11 вересня "Енергоатом" заявив про повне зупинення ЗАЕС. Уночі, о 3.41, енергоблок №6 ЗАЕС від'єднали від енергомережі.
30 вересня окупанти викрали директора ЗАЕС Ігоря Мурашова, його відпустили за кілька днів.
4 жовтня у МАГАТЕ повідомили, що Мурашов не керуватиме станцією. Виконання обов'язків гендиректора ЗАЕС узяв на себе президент компанії – оператора всіх українських атомних електростанцій "Енергоатом" Петро Котін, адміністрування станції перенесено до Києва.
5 жовтня президент РФ Володимир Путін підписав указ про "передання" ЗАЕС у власність Росії. В Офісі президента України це назвали спробою юридичного рейдерства і вимагали негайної реакції міжнародної спільноти.