Запорізьку АЕС знову під'єднали до енергосистеми України – "Енергоатом"

АЕС було від'єднано від енергосистеми України майже два дні
Фото: Герман Галущенко / Facebook
Запорізьку АЕС, розташовану в окупованому Енергодарі Запорізької області, знову під'єднали до української енергосистеми, проінформувала 9 жовтня у Telegram національна українська компанія "Енергоатом".

"Українські фахівці відремонтували та ввели в роботу високовольтну лінію зв'язку 750 кВ ЗАЕС – Дніпровська. Цю лінію було пошкоджено вчора, 8 жовтня, о 00.59 внаслідок рашистського обстрілу на підконтрольній Україні території в Дніпропетровській області", – ідеться у повідомленні.

У компанії нагадали, що після цього ЗАЕС була повністю знеструмлена "із запуском усіх резервних дизель-генераторів".

"Після майже дводенної роботи аварійних насосів охолодження активних зон реакторів АЕС із живленням від дизель-генераторів оперативний персонал відновлює нормальну схему живлення власних потреб станції від енергосистеми України", – пояснили в "Енергоатомі".

За її даними, радіаційний фон в районі електростанції не змінювався і відповідає нормам.

"Цього разу завдяки мужності та професіоналізму атомників ЗАЕС негативного розвитку подій вкотре вдалося уникнути. Однак російські військові продовжують провокації й обстріли найбільшої в Європі атомної станції, знову і знову наближаючи світ до ядерної та радіаційної катастрофи", – заявила "Енергоатом".

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

На початку березня ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС та Енергодар Запорізької області, через що станцію повністю від'єднували від енергомережі.

1 вересня на станцію прибула делегація МАГАТЕ із 14 осіб. Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі говорив, що після закінчення роботи місії чисельність представників МАГАТЕ на станції скоротиться до двох осіб – вони будуть перебувати на ЗАЕС постійно.

6 вересня МАГАТЕ опублікувало офіційний звіт щодо ситуації на АЕС. У ньому організація запропонувала негайно розпочати консультації щодо створення системи ядерної безпеки і захисту території станції та зони навколо неї.

30 вересня окупанти викрали директора ЗАЕС Ігоря Мурашова, його відпустили за кілька днів.

4 жовтня у МАГАТЕ повідомили, що Мурашов не керуватиме станцією. Виконання обов'язків гендиректора ЗАЕС узяв на себе президент компанії – оператора всіх українських атомних електростанцій "Енергоатом" Петро Котін, адміністрування станції перенесено до Києва.

5 жовтня президент РФ Володимир Путін підписав указ про "передання" ЗАЕС у власність Росії.

В Офісі президента України це назвали спробою юридичного рейдерства та вимагали негайної реакції міжнародної спільноти.

Гроссі під час візиту до Києва 6 жовтня заявив, що МАГАТЕ, як і раніше, вважає Запорізьку АЕС українським об'єктом. Він зазначив, що з усіх питань, пов'язаних зі станцією, МАГАТЕ контактуватиме виключно з Україною.