Загрози захоплення бойовиками сірої зони на Донбасі немає – Хомчак
Загрози захоплення сірої зони на Донбасі наразі не існує, проте Збройні сили України готуються до всіх можливих варіантів розвитку ситуації. Про це на брифінгу повідомив головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак, передає кореспондент "ГОРДОН".
Відповідаючи на запитання про загрозу захоплення бойовиками сірої зони, Хомчак зазначив, що такого поняття у військовій термінології не існує.
"Є поняття "міжпозиційний простір", простір між позиціями противника й нашими. Сьогодні він уздовж 409 км лінії зіткнення становить до 1–1,5 км між позиціями. Тому загроз, що сьогодні хтось піде займати міжпозиційний простір, немає", – сказав Хомчак.
Він зазначив, що жодних активних дій не проводять без мети.
"Яка може бути мета того, що сьогодні противник зменшить міжпозиційний простір з 1 тис. метрів до 700, щоб бути більш уразливим для наших військ? Щоб велися активні дії, є конкретна мета, і ця мета – точно не 200 метрів міжпозиційного простору", – вважає головнокомандувач ЗСУ.
Водночас він зазначив, що Збройні сили готові до будь-якого варіанта розвитку подій.
"Щодо наступальних дій, то минулого року ми почали підготовку всіх наших бойових частин до дій у наступі на урбанізованій місцевості, тому що ми до цього теж маємо бути готові. Готуємо війська до всіх можливих варіантів розвитку ситуації", – повідомив Хомчак.
Водночас він підкреслив, що зараз українські військові залишаються на своїх позиціях і суворо дотримуються укладених домовленостей, хоча готові відкривати вогонь у відповідь.
"Будь-які звинувачення в недотриманні ЗСУ режиму припинення вогню є провокацією протилежної сторони і не мають сьогодні жодних реальних підстав", – заявив головнокомандувач ЗСУ.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між ЗСУ з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.
22 липня 2020 року тристороння контактна група (ТКГ) погодила режим повного й всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Незважаючи на досягнуті домовленості, із зони ООС регулярно надходить інформація про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
У 2021 році ситуація на Донбасі загострилася. За даними "Новинарні", у січні на сході України загинуло троє військовослужбовців. У лютому загиблих, як від обстрілів бойовиків, так і тих, хто підірвався на мінах, уже щонайменше 10.
11 лютого президент України Володимир Зеленський сказав, що ескалація ситуації на Донбасі пов'язана зі спробами Росії тиснути на Україну на переговорах у ТКГ.
На думку Хомчака, бойовики обстрілюють позиції української армії на Донбасі напередодні засідань тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації в зоні конфлікту й після засідань Ради національної безпеки і оборони.