Загиблий Ратушний заповів гроші на підтримку українських ЗМІ. Тепер вони започатковують премію його імені
15 червня на виконання заповіту відомого українського активіста Романа Ратушного, який загинув під час російсько-української війни, його мати, письменниця Світлана Поваляєва переказала на рахунки двох українських ЗМІ – "Історичної правди" та "Новинарні" – по 100 тис. грн.
Про це головні редактори видань – Вахтанг Кіпіані та Дмитро Лиховій – повідомили у Facebook.
"Учора, як і багато хто, я ридав. Роман Ратушний був моєю персональною надією на зміни в місті і країні. Росіяни вбили цю надію. Світлана Поваляєва сказала мені, що її син поважав те, що робимо ми. І в якості виконання його заповіту сьогодні на мою картку прийшли гроші від Романа і його друзів. І я знову плачу. Ми зобов'язані відпрацювати цю довіру. Жити на повні груди, боронити Україну за себе і за цього хлопця", – написав Кіпіані.
Він опублікував скріншот повідомлення про переказ на 100 тис. грн від Поваляєвої та розповів, що хоче заснувати кілька премій імені Ратушного – для журналістів – авторів публікацій про історію Києва та збереження історичної спадщини столиці.
Лиховій повідомив, що також отримав переказ і на ці гроші "Новинарня" засновує преміальний фонд імені Романа Ратушного.
"Це величезна честь для мене і визнання того, що ми робимо. Правильно Свєта каже – Роман не хотів би, щоб ми плакали. Роман хотів би, щоб ми перемогли. Маючи достатній гонорарний фонд, тепер "Новинарня" може більше і краще писати про тих, хто, як Роман Ратушний, наближає перемогу України. Про добровольців, військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії, інших силових структур. Героїв, які воюють за Україну. Це будуть серії ексклюзивних матеріалів, ілюстрованих інтерв'ю та репортажів про діючих військовослужбовців. Із підвищеним гонораром та позначкою "преміальний фонд "Новинарні" імені Романа Ратушного", – написав він.
За словами Лиховія, активіст заповів підтримати також капелу бандуристів і будинок-музей Тараса Шевченка.
Контекст:
Ратушний народився 5 липня 1997 року в Києві. Син письменниці, журналістки Світлани Поваляєвої та журналіста, активіста руху "Збережи старий Київ" Тараса Ратушного.
Брав активну участь у Євромайдані, був серед студентів, постраждалих від "Беркуту" в ніч на 30 листопада 2013 року. 2018 року Ратушний очолив ініціативу "Захистимо Протасів Яр", а 2019 року – однойменну громадську організацію, спрямовану на збереження зеленої зони у Протасовому Яру в центрі Києва. Став відомим під час акцій протесту проти забудови Протасового Яру.
2021 року Ратушний провів місяць під цілодобовим домашнім арештом після акції протесту прибічників Стерненка під Офісом президента.
У лютому 2022-го вступив у територіальну оборону, брав участь у звільненні Київської області від окупантів, потім у складі 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр" (був розвідником) звільняв Тростянець, воював у Сумській області, потім – у Харківській області, під Ізюмом.
9 червня Ратушний загинув під Ізюмом. Тіло змогли забрати на підконтрольну Україні територію вночі з 12-го на 13 червня.