Заступник глави ОП Смирнов: Путіна й інших злочинців чекає багато нового, цікавого. Трек спецтрибуналу за агресію не перетинається із рішенням МКС
"Розмежовуймо ці поняття. Мандат Міжнародного кримінального суду – це одна історія, а мандат спеціального трибуналу для доведення вини у злочині агресії – це зовсім інший трек. Трек переслідування за primary crime, за ключовий злочин, за який доведеться відповісти Путіну і його найближчому оточенню", – сказав Смирнов.
На його думку, рішення МКС означає, що доктрина міжнародного права "нарешті почала діяти", а цивілізований світ "нарешті відкрив очі" і тепер Путіна та Львову-Бєлову, якщо ті опиняться на території 123 країн-ратифікантів Римського статуту, мають негайно заарештувати й передати в Гаагу.
"Це лише початок того, що чекає на цих міжнародних злочинців. Початок. Тому що попереду на них чекатиме багато чого нового, цікавого. І відповідальність за злочин агресії, і відповідальність за злочини геноциду українського народу, і відповідальність за злочини проти людяності, й інші воєнні злочини", – наголосив Смирнов.
Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд й інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів. У коаліцію країн, які працюють над створенням спеціального трибуналу, вже входить 33 держави.
Контекст:
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна і Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.
Тепер Путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконної депортації та переміщення українських дітей, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що в Кремлі "сам підхід питання вважають обурливим та неприйнятним".
МКС розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду й воєнні злочини. Він діє на підставі Римського статуту, який ухвалили в 1998 році, він набув чинності з 2002 року. Юрисдикція суду поширюється лише на держави, які ратифікували Римський статут. Його підписало й ратифікувало 122 країни, 31– лише підписала.
Росія підписала цей документ 2000 року, але не ратифікувала. 16 листопада 2016 року Путін доручив МЗС РФ повідомити генерального секретаря ООН про намір Москви покинути Римський статут. У МЗС РФ звинуватили МКС у неефективній та односторонній роботі, а також заявили, що суд не виправдав покладених на нього надій.
Україна підписала Римський статут у 2000 році. Вона також досі не ратифікувала його, але у 2015 році повідомила МКС про визнання його юрисдикції щодо злочинів проти людяності й воєнних злочинів, скоєних із моменту початку агресії РФ.