Зеленський: Через агресію РФ і її дії щодо блокування нашого експорту постачання продовольства скоротилися вдвічі

Зеленський: Російські представники у Туреччині блокують огляд кораблів
Фото: EPA
Через російську війну проти України експорт українського продовольства скоротився вдвічі. На цьому наголосив президент України Володимир Зеленський 21 січня під час звернення до учасників Конференції міністрів сільського господарства в Берліні, повідомила пресслужба Офісу президента.

"До цієї війни, яку Росія розв'язала проти нас і якою знищує наш потенціал, зокрема аграрний, щомісяця ми відправляли на експорт 6,5 млн тонн продовольства. Через російську агресію та дії Росії з блокування нашого експорту продовольства постачання скоротилося вдвічі. Якщо порахувати це не в тоннах, а в життях, то це мінімум 200 млн людей у різних країнах на трьох континентах – в Африці, Азії та Європі, для яких погіршився доступ до продовольства", – заявив він.

Зеленський зазначив, що зараз понад 100 суден – перевізників продовольства стоять у черзі поблизу Босфору.

"Чому? Бо вони мають пройти огляд, і російські представники в Туреччині блокують цей огляд. Судна затримують на тижні. Для Європи це означає зростання цін. Для Азії це означає зростання загрози соціальній нестабільності. Для Африки, для таких країн, як Ефіопія або Судан, це означає порожні столи у тисяч і тисяч сімей", – сказав глава держави.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.

Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.

17 листопада у Стамбулі домовилися про продовження роботи "зернового коридору" ще на 120 днів.