Зеленський: Якби Україна була в НАТО, все одно була б битва за незалежність, але не було б стільки втрат
"Я відчуваю, що нам могли правильні вчасні рішення тих чи інших інститутів зберегти велику кількість людей живими, які загинули через цю війну, вже через два етапи цієї кривавої частинки нашої історії, і тому якби Україна була в НАТО, я впевнений, все одно була б битва за незалежність, але було б по-іншому", – сказав Зеленський.
Він вважає, що в такому разі "не було б стільки втрат".
"Міг би бути якийсь невеликий військовий конфлікт чи провокація з боку Росії, їхнє непогодження і так далі, але я вважаю, ми б зберегли велику кількість людей", – пояснив Зеленський.
Президент наголосив, що через те, що Україні "не дали цей шанс", він відчуває "точно не позитивні" емоції.
"Але я не можу цього сказати про країни – члени НАТО, які нам допомагають. Я їм дуже вдячний", – заявив Зеленський.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року Рада ухвалила закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України у НАТО. Проте план дій щодо членства Україна поки не дістала. Росія наполягає на безблоковому статусі України.
23 березня 2022 року, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, генсек НАТО Єнс Столтенберг підкреслив, що НАТО надає "безпрецедентну підтримку" Україні, але "членство України в НАТО не стоїть на порядку денному".
Зеленський заявляв, що Україна, як і раніше, готова вступити в НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни "буде будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".