Зеленський: Якщо будуть гарантії безпеки, ми готові розглянути нейтральний статус України

За словами Зеленського, окрім нейтрального статусу, є інші питання, які потребують обговорення, зокрема питання звільнення тимчасово окупованих українських територій
Фото: president.gov.ua
Україна готова обговорювати нейтральний статус за умови надання їй гарантій безпеки конкретними країнами. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю телеканалу Al Arabiya, опублікованому 2 травня. Інтерв'ю доступне арабською мовою, цитати з нього українською навів "Укрінформ".

Зеленський відповів на запитання, чи можливий нейтральний статус України та неприєднання до НАТО, якщо це допоможе припиненню війни.

"Щодо бажання Росії про нейтральний статус України, якщо це буде одним із пунктів домовленостей про завершення війни, то ми готові розглянути цей нейтральний статус для України. Однак за умови, що будуть гарантії безпеки з боку конкретних країн, щоб це не були порожні домовленості", – сказав президент.

Він підкреслив, що в разі надання Україні серйозних гарантій Росія буде зобов'язана на них погодитися. Також Зеленський зазначив, що питання про нейтральний статус буде винесено на референдум.

"Якщо це будуть серйозні домовленості, вони нададуть безпекові гарантії і Росія це прийме, то вони будуть винесені на референдум й українське суспільство прийме відповідне рішення", – сказав президент.

За його словами, окрім нейтрального статусу, є інші питання, які потребують обговорення, зокрема питання звільнення тимчасово окупованих Росією українських територій.

Зеленський додав, що з кінця 2019 року в нього не було жодних розмов із президентом РФ Володимиром Путіним.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

23 березня 2022 року, після масштабного вторгнення РФ в Україну, генсек НАТО Єнс Столтенберг говорив, що НАТО надає "безпрецедентну підтримку" Україні і далі допомагатиме їй, але про введення військ в Україну, безполітну зону або членство в Альянсі не йдеться.

Після чергового раунду переговорів із Росією 29 березня в Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, президент України Володимир Зеленський пояснював, що Україна, як і раніше, готова вступити в НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни буде "будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявляли США, Італія, Німеччина, Великобританія та Туреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність скерувати свої війська в разі нападу на Україну не йдеться.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що якщо Україна отримає "чіткі гарантії" її безпеки від низки держав, вносити зміни до Конституції України щодо НАТО не будуть.

На безблоковому статусі України наполягає Росія.