Зеленський: Є вислів: "Український вибір Європи". Я хочу почути про вибір Європою України
"Є такий вислів: "Український вибір Європи". Те, чого ми прагнули, до чого йшли і йдемо. І я б дуже хотів, щоб сьогодні звучав від вас до нас вибір Європою України", – сказав президент.
Він зазначив, що Україна об'єднала Європу.
"Я радий, що ми об'єднали сьогодні всіх вас – країни ЄС. Але я не знав, що це буде такою ціною. І це трагедія для мене, для кожного українця, для нашої держави – така висока ціна. Дуже висока. Тисячі загиблих людей, дві революції, одна війна. І п'ять днів повномасштабного вторгнення РФ", – заявив Зеленський.
Президент сказав, що сьогодні за цінності, свободу та бажання бути рівними з європейцями українці віддають найкращих людей.
"Ми дуже часто любимо говорити, що ми всіх переможемо. Я в цьому впевнений", – наголосив він.
Контекст:
Україна та Євросоюз 2014 року, після масових протестів, які дістали назву "Євромайдан", підписали Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО закріплено в Конституції.
У Євросоюзі Україну неодноразово називали близьким партнером, але не уточнювали, коли вона може стати членом ЄС.
Після вторгнення Росії в Україну 27 лютого 2022 року глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що хоче бачити Україну в Євросоюзі. "Згодом Україна має бути членом [ЄС], ця країна – одна з нас, і ми хочемо бачити її тут", – заявила вона.
28 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ звернувся до Євросоюзу з проханням про невідкладне приєднання за спеціальною процедурою. "Ми звертаємося до Європейського союзу щодо невідкладного приєднання України за новою спеціальною процедурою. Ми вдячні партнерам за те, що вони поряд із нами. Але наша мета – бути разом з усіма європейцями, і головне – бути на рівних", – заявив глава держави.
Того самого дня він підписав заявку на вступ України до Європейського союзу та надіслав відповідний лист президентові Франції Еммануелю Макрону, який зараз головує в Раді ЄС.
Видання Рolitico нагадало, що рішення про вступ країни в ЄС або надання їй статусу кандидата в члени мають погодити всі 27 членів блоку, "які останніми роками різко розбігаються в думках щодо розширення ЄС". Воно зазначило, що "важковаговики ЄС" – Німеччина та Франція – "прохолодно" сприйняли ідею про швидке приєднання України до блоку.
Президенти восьми країн Євросоюзу – Болгарії, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Словаччини та Словенії – підтримали швидкий вступ України до ЄС.
"Ми твердо переконані, що Україна заслуговує на негайну перспективу вступу до ЄС. Тому ми закликаємо держави – члени ЄС закріпити найвищу політичну підтримку України та дозволити інститутам ЄС вжити заходів для негайного надання Україні статусу країни – кандидата в члени ЄС й розпочати переговорний процес", – ідеться в їхній спільній заяві.
Президент Румунії Клаус Йоганніс теж підтримує вступ України в Євросоюз, повідомив Зеленський 28 лютого. Але поки Йоганніса немає серед підписантів заяви.
Наразі статус кандидатів на членство в ЄС має п'ять країн: Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія і Туреччина.