Зеленський про надання Україні німецьких танків: Якщо немає політичної волі, то не потрібно шукати причин
Зеленський сказав, що вважає некоректною позицію надавати допомогу за умови, якщо такий самий крок зроблять союзники. Ідеться про ФРН. Німецькі ЗМІ повідомляли 18 січня, що канцлер Німеччини Олаф Шольц обговорював тему постачання танків в Україну із президентом США Джо Байденом і заявив співрозмовнику, що Німеччина готова доправити в Україну танки Leopard 2, але лише за умови, що США також нададуть Україні бойові танки Abrams. Наявність такої умови заперечували протягом наступних двох днів міністр оборони ФРН Борис Пісторіус і глава Пентагону Ллойд Остін.
"Ти можеш дати Leopard? Ну, дай. Ми ж не наступаємо. Ці Leopard, якщо хтось хвилюється, не поїдуть по території РФ. Ми захищаємося. Нас не цікавить їхня земля, люди. А зараз уже й культура та історія їхні теж не цікавить – ми просто хочемо звільнити нашу землю. У тебе є ці Leopard чи у вас змагання з риторики? Якщо є Leopard – дай. Якщо Bradley дали американці 20 у пакеті, німці дали Marder – 20. І я був дуже вдячний. Але після заяви про танки, мовляв, "скільки ти даси, стільки я дам", у мене виникає запитання: отже, ви могли дати Marder більше, і просто дали 20, тому що американці дали 20 Bradley?" – сказав він.
Зеленський додав, що вдячний Німеччині за допомогу, але зауважив, що Естонія віддала в цьому аспекті Україні все, що могла.
"Шольц не може порівнювати себе з Естонією, яка віддала все, і це менше ніж та частина, яку дав Шольц. Ми вдячні Німеччині. Але я не можу дякувати їм і кланятися, і розбити голову об підлогу. Для всього є тверезе [розуміння]. Естонії я буду кланятися, тому що вони віддали все. Так, це все, що вони могли, але я їм вдячний. Я просто наводжу такий приклад і хочу просто, щоб нас усіх почули", – заявив він.
"Ви вважаєте, що зараз Німеччина робить недостатньо?" – запитав журналіст.
Президент України відповів заперечно.
"Я не вважаю, що вона робить недостатньо. Це її взагалі право: достатньо чи недостатньо – це однаково від них іде допомога. Але я вважаю, що так говорити й так формулювати некоректно: "Я дам, якщо ти даси, якщо той дасть, якщо це дасть..." Але я вважаю, що це неправильно", – сказав він.
"Ви маєте чітко розуміти: проти нас російська армія, яка має тисячу танків... Там немає кому воювати, вони бояться, вони невмотивовані – це плюс нам. Але коли вони мають тисячу танків, жодна країна рішенням, що вони нам дають 10–20–50 танків, не вирішує проблеми. Вони роблять лише одну дуже важливу справу – мотивують наших воїнів виборювати їхні цінності. Бо показують, що весь світ із тобою. У мене є 10 танків – візьми все, у мене є 100 танків – візьми все, у мене є один танк – я тобі його віддаю", – продовжив він.
Зеленський, відповідаючи на запитання журналіста, сказав, що хотів би це почути від канцлера Німеччини.
"Так, я хочу саме почути чесно... Я ціную все, що зробив Шольц, [президент ФРН Франк-Вальтер] Штайнмаєр, Бундестаг. Але не час для торгівлі. Час для виживання. Нам потрібно вижити. Я хочу почути по-партнерськи, що він скаже: "Та зараз ти не готовий, але я придумав, як підготувати твоїх військових. Ось тренінгові місії, давай там, давай ось на цій території. Я придумав, повір мені, президенте України. Повір, у мене ж Leopard. Повір мені, щоб обслуговувати – у вас буде багато питань. Зробімо ось так і ось так". Це і є політична воля. А якщо політичної волі щодо якогось питання немає, то не треба шукати причин. Треба сказати "ні". І не треба говорити, що "щось не готове, хтось не готовий, українцям треба ще 80 років для того, щоб зрозуміти що таке танк". Ми не такі тупі", – резюмував він.
Контекст:
За інформацією українського МЗС станом на 13 січня, танки Leopard Україні готові передати п'ять країн. Однак для цього потрібна згода Німеччини. Поки що Берлін про таке рішення не оголошував.
Окрім Німеччини, танки Leopard є в арсеналах понад 10 європейських країн, The Guardian підрахував, що країни НАТО мають приблизно 2,3 тис. таких танків. Польща працює над тим, щоб переконати союзників ЄС надати Києву до 100 танків, щоб "змінити ситуацію на полі бою в Україні", сказав прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 18 січня. За його словами, Польща вирішила надати Україні 14 танків Leopard 2 й очікує, що це зроблять і інші країни ЄС, включно з Данією, Фінляндією та Німеччиною.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба висловлював сподівання, що восьмий "Рамштайн" 20 січня буде важливим для оголошення нових рішень щодо оборонної допомоги Україні. Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас прогнозував, що кілька країн оголосить про доправлення в Україну танків Leopard.
Глава міноборони Німеччини Борис Пісторіус заявив за підсумками зустрічі, що про надання Україні німецьких танків Leopard союзники поки що не домовилися. Він повідомив, що доручив перевірити запаси танків Leopard 2 у німецькій промисловості й на складах бундесверу.
Інтерв'ю Зеленського АRD записали перед зустріччю союзників України у форматі "Рамштайн". На цьому засіданні рішення про надання Україні німецьких танків не ухвалили, але в межах роботи контактної групи протягом кількох днів партнери оголосили про передання Києву низки пакетів оборонної допомоги, до них увійшли артилерія, бронетехніка й системи ППО. Основні танки західного зразка Україні поки що передає лише Великобританія. Ідеться про 14 одиниць Challenger 2.