Зеленський про пропозицію зупинитися після виходу на лінії 23 лютого: Це не буде фіналом
Журналіст у розмові із Зеленським висловив думку, що Україна стоїть перед вибором: продовжувати просування до кордонів 1991 року після деокупації територій, захоплених за час вторгнення, що розпочалося 24 лютого, або сказати "ні, ціна надто висока".
Президент України наголосив, що проти заморожування конфлікту, він упевнений у необхідності деокупації всієї території країни та відновлення суверенітету в кордонах 1991 року, інакше, на його думку, агресія можлива знову.
Коментуючи слова журналіста щодо можливості врегулювання під час виходу на лінії до 24 лютого, Зеленський сказав: "Це не буде фіналом".
Він нагадав, що Україна, відмовившись від ядерного арсеналу, одержала Будапештський меморандум, який, як припускали, гарантує її безпеку. Однак ці гарантії не спрацювали – Росія порушила принципи миру, Статут ООН і міжнародне право, наголосив Зеленський.
"Чому тільки Україна платить таку високу ціну? Ми вдячні нашим прибічникам, але платимо лише ми", – продовжив він.
Зеленський додав, що лише президент Росії Володимир Путін може "перевести війну з воєнного шляху на дипломатичний". Для цього йому потрібно вивести війська з усієї території України, резюмував глава держави.
Контекст:
Будапештський меморандум підписали 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування проти України будь-якої зброї, не лише ядерної. Окрім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічний тиск. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон та прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і розпочавши збройну агресію на Донбасі.
Глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає, що Росія Будапештської угоди не порушила, оскільки не застосувала щодо України ядерної зброї.
У січні 2021 року президент України Володимир Зеленський заявив, що невиконання Будапештського меморандуму означає, що будь-які домовленості у світі "помножені на нуль".