Зеленський розгляне петицію з пропозицією дозволити виїзд з України чоловікам – студентам іноземних вишів

Багато українських студентів іноземних вишів хотіли б продовжити навчання, проте зараз виїзд з України їм заборонили
Фото: depositphotos.com
Електронна петиція з проханням дозволити виїзд за межі України чоловікам, які навчаються за кордоном, зібрала необхідні для обов'язкового розгляду президентом України Володимиром Зеленським 25 тис. підписів. Про це свідчить інформація на сторінці петиції на офіційному сайті глави держави.

"Прошу офіційно надати дозвіл на перетин державного кордону студентам-чоловікам (1860 років), які навчаються у закордонних навчальних закладах за програмами бакалавра, магістратури або аспірантури", – пише автор петиції Тарас Сивуха.

У документі уточнюють, що йдеться про студентів, які вступили як до 24 лютого 2022 року, так і після цієї дати.

Автор петиції вказує, що йому відомо про зловживання, внаслідок яких багато чоловіків, вдавшись до корупції і шахрайства, виїхали з України під виглядом студентів.

"Проте державні служби України відповідають на це відвертим свавіллям і порушенням чинних норм законодавства. На багатьох реальних студентів здійснюється психологічний тиск або їм відверто погрожують", – стверджує він.

У петиції ідеться також про те, що на кордоні України нібито діють "негласні правила", у зв'язку з якими у тих, хто намагається виїхати на навчання, вимагають, зокрема, низку додаткових документів.

"Так, воєнний стан передбачає обмеження деяких прав і свобод громадян, але точно не їхню повну відміну. Кожен має право на освіту та наукову або творчу самореалізацію незалежно від віку або статевої приналежності громадянина... Ми не можемо бути європейцями з радянським менталітетом і способами врегулювання питань прав людини", – резюмує автор петиції.

Із 14 вересня за рішенням вищого військового керівництва з України заборонили виїзд чоловіків-студентів, які навчаються в іноземних вишах. Про це 22 вересня заявив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна". Він пояснив таке рішення великою кількістю спекуляцій і підроблень документів щодо навчання – приблизно 600 виявлених випадків за липень – серпень.

Контекст:

Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію вранці 24 лютого після початку вторгнення російських військ в Україну.

Рада продовжувала воєнний стан уже чотири рази: у березні та квітні – на місяць, у травні та серпні – на три. 15 серпня парламент продовжив воєнний стан до 21 листопада.

Воєнний стан передбачає заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, окрім особливих умов. Зокрема, виїжджати можуть чоловіки, які мають троє або більше неповнолітніх дітей, а також моряки, але за погодженням із військкоматом. Окрім того, покинути Україну за певних умов раніше могли чоловіки-студенти, які навчаються на денній чи дуальній формі в іноземних вишах.

16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.