Зеленський і Макрон випустили спільну заяву щодо навчання українських пілотів
У заяві йдеться, що два президенти підтвердили свою домовленість, якої було досягнуто під час їхньої двосторонньої зустрічі в Парижі 14 травня стосовно допомоги в захисті населення України від російських ударів – через підтримку Францією спроможностей протиповітряної оборони України.
"Як було домовлено на 12-й зустрічі у форматі "Рамштайн" 25 травня 2023 року, ми підтвердили готовність розробити рамкові умови для початку підготовки українських пілотів бойових літаків, коли це буде доцільно для Повітряних сил Збройних сил України", – заявили Зеленський і Макрон.
Також вони доручили міністрам оборони України і Франції – Олексію Резнікову та Себастьяну Лекорню – "спільно працювати з метою розробки офіційного рішення щодо конкретних обсягів і механізму підготовки пілотів і технічного персоналу на основі запиту української сторони".
Рішення, яке вони підготують, буде ухвалено на наступній зустрічі у форматі "Рамштайн" усіма країнами – учасниками ініціативи з підготовки пілотів винищувальної авіації, ідеться в заяві.
Контекст:
У травні створення авіаційної коаліції підтримало три країни – Великобританія, Франція й Нідерланди. Ідеться поки лише про навчальні місії для українських пілотів із використанням західних літаків. Готовність навчати українських пілотів також висловили Бельгія, Португалія, Данія. Тренування льотчиків також підтримала Норвегія.
На саміті G7, який відбувався 19–21 травня, президент Сполучених Штатів Джо Байден заявив, що США підтримають зусилля союзників і партнерів і візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16.
За даними Пентагону, тренування українських пілотів на F-16 відбуватимуться у Європі. Коаліцію з підготовки пілотів на F-16 очолили Нідерланди й Данія.
Винищувачі F-16 Україні нададуть союзники за умови, що літаки, як і іншу західну зброю, не використовуватимуть для ударів по території Росії, заявили в Білому домі 20 травня.
Україна може отримати F-16 уже цієї осені, натякнули в Міноборони України. У відомстві припускають, що першою країною, яка передасть Україні винищувачі, будуть Нідерланди (держава нещодавно розірвала угоду з продажу F-16 приватній американській компанії Draken International).