Зеленський і Штайнмаєр у спільному зверненні: Ми разом, і разом ми переможемо

Зеленський і Штайнмаєр наголосили на важливості муніципальної співпраці
Фото: Zelenskiy / Official / Telegram

Під час зустрічі у Києві 25 жовтня президент України Володимир Зеленський і федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр ухвалили спільне звернення щодо створення нових німецько-українських муніципальних партнерств і взяли над ними патронаж. Текст звернення оприлюднила пресслужба німецького президента.

"Німці та українці стоять пліч-о-пліч. Нас пов'язують спільні європейські цінності – свобода й демократія – і глибоке почуття солідарності у цей воєнний час, викликане жорстокою та незаконною агресією Росії проти України", – ідеться у документі.

Президенти зазначили, що муніципальне партнерство є основою двосторонньої співпраці України та ФРН і є невід'ємною частиною динамічної Європи, громадянського суспільства, ефективного управління та місцевої демократії.

У зверненні йдеться, що після закінчення Другої світової війни муніципальні партнерства допомогли об'єднати розділену Європу і сприяли мирній співпраці.

"Оскільки Росія повернула війну на наш континент, муніципальні партнерства відкрили нову главу сили: німецькі міста й селища продемонстрували величезну солідарність, надавши притулок українцям, які рятуються від жорстокої агресії Росії... і вони вже почали робити свій внесок у відновлення економіки та реконструкцію України", – наголосили президенти.

Лідери України й Німеччини закликали міста в Німеччині та Україні долучитися до нових партнерств, які, крім усього іншого, закладають основу для єдиного майбутнього і надсилають чіткий сигнал Москві: "Ваша війна нас не розділить – вона зблизить нас!"

"Щоб надати видиму та постійну підтримку нашому заклику, ми, президенти України та Німеччини, беремо під свій патронаж німецько-українську мережу муніципалітетів. Ми закликаємо місцеві органи влади і лідерів громадянського суспільства приєднатися до мережі та зв'язатися одне з одним для створення нових партнерських відносин", – заявили Зеленський та Штайнмаєр.

Обмін передовим досвідом із ЄС та підтримка відповідності стандартам ЄС на муніципальному рівні можуть зміцнити європейський шлях України, вважають президенти.

"Щоб заохотити активну участь німецьких діячів у відновленні України, федеральний президент Штайнмаєр використав свій візит до Чернігівської області, щоб узяти на себе символічну опіку над різними зусиллями Німеччини щодо розвитку та відновлення у Чернігівській області", – ідеться у зверненні.

Пресслужба Штайнмаєра наголошує, що у такий спосіб президент хоче заохочувати нові німецько-українські громадянські й муніципальні партнерства, а також економічну активність та інвестиції Німеччини в регіоні, який особливо постраждав через російське вторгнення.

"Ми дякуємо всім небайдужим і відданим своїй справі чоловікам і жінкам в обох наших країнах, які вклали стільки енергії в німецько-українську дружбу. Мережа німецьких та українських муніципалітетів необхідна для побудови та зміцнення Європи – разом. Ми разом, і разом ми переможемо", – резюмували лідери України та Німеччини.

Контекст:

Це перший візит президента ФРН до України від початку повномасштабної війни. Спроби Штайнмаєра приїхати до України після 24 лютого супроводжувалися низкою скандалів. У квітні повідомляли, що президент ФРН збирався відвідати Україну, проте українська влада вважала його візит небажаним через "тісні зв'язки" з Росією останніми роками.

Сам Штайнмаєр підтвердив, що Київ відхилив його візит. "Я був готовий це зробити, однак, очевидно, – і я повинен взяти це до уваги – у Києві цього не захотіли", – заявив він. Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував імовірну відмову України прийняти Штайнмаєра, назвавши її "дратівливою".

Зеленський сказав, що до Офісу президента не надходило звернення від офісу президента Німеччини щодо візиту Штайнмаєра до України. 5 травня Зеленський і Штайнмаєр провели телефонну розмову, за підсумками якої, заявляли в офісі німецького президента, "розбіжності залишилися в минулому".

19 жовтня німецьке видання Bild повідомило, що Штайнмаєр нібито скасував запланований на 20 жовтня візит до України з міркувань безпеки. Але вже наступного дня, 20 жовтня, Зеленський поговорив зі Штайнмаєром та анонсував його візит до України.