Зеленський: Цей травень в українській історії матиме особливе значення
По-перше, зазначив Зеленський, Палата представників Конгресу Сполучених Штатів Америки проголосувала за новий пакет підтримки України майже на $40 млрд. Його має ще схвалити Сенат США та підписати президент США Джо Байден.
Зеленський наголосив, що ці кошти буде використано максимально швидко і без бюрократії для посилення захисту України. Їх буде витрачено насамперед на зброю та боєприпаси, але також на розслідування воєнних злочинів РФ та підтримку дипломатичної роботи.
"Друге рішення – важливе і навіть історичне. Це поновлення Америкою знаменитої програми ленд-лізу. Люди, які добре пам'ятають історію, знають, що ленд-ліз був однією з ключових передумов перемоги союзників у Другій світовій війні", – наголосив президент.
Він підкреслив, що допомога за ленд-лізом від Сполучених Штатів для Великобританії та Радянського Союзу кардинально змінила розстановку сил у Європі, і гітлерівська Німеччина навіть з урахуванням усіх ресурсів на захоплених територіях не могла нічого протиставити цьому потенціалу союзників.
"І це не випадковість, що новий закон про ленд-ліз для захисту демократії в Україні був підписаний саме 9 травня. Я вдячний особисто президенту Байдену за цю підтримку, за це рішення і за такий символізм. Бо ми зараз захищаємо свободу і право на життя для всіх вільних народів у війні проти тиранії, яка несе Європі не меншу загрозу, ніж була 80 років тому", – наголосив Зеленський.
За його словами, ленд-ліз – "це схема передачі нам усього, що необхідно для оборони", і хоча формально це позика, "але по суті вона настільки вигідна, що називати її позикою некоректно".
Він також зазначив, що українська влада зараз "дуже предметно" обговорює з партнерами тему гарантій безпеки для України.
"Звичайно, що всі ці речі не запрацюють за один чи декілька днів. Але я впевнений, що цей травень в українській історії матиме особливе значення", – заявив президент.
Контекст:
Закон про ленд-ліз Байден підписав 9 травня.
Повна назва документа – Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 ("Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні від 2022 року"). У ньому йдеться, що президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні й іншим країнам Східної Європи, "яких торкнулося вторгнення Російської Федерації в Україну", щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити їхнє цивільне населення від можливого вторгнення або агресії з боку Росії, що триває.
Згідно з текстом закону, не пізніше ніж за 60 днів після набуття чинності законом про ленд-ліз, президент США має встановити прискорений порядок доправлення озброєння Україні.
Шість американських сенаторів із Демократичної та Республіканської партій США внесли законопроєкт про постачання Україні озброєння за ленд-лізом ще у січні 2022 року, на тлі нарощування російських військ біля кордону України. Його схвалили обидві палати Конгресу США.
США також надають військову допомогу Україні за іншими процедурами. 6 травня Білий дім оголосив про надання Україні нового, дев'ятого пакету допомоги у розмірі $150 млн. Отже, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну військова допомога США сягнула приблизно $3,8 млрд.