Зеленський у парламенті Словаччини: Я прошу вас бути нашим голосом у Євросоюзі

Зеленський: Росія пішла війною фактично проти всієї об'єднаної Європи, лише почавши з України
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський, виступаючи у парламенті Словаччини, наголосив, що війна Росії проти України фактично є війною проти проєкту об'єднаної Європи. Виступ опублікував Офіс президента.

"Війна Росії проти нашої держави є не лише спробою захопити нашу землю, підкорити наших людей і стерти українську самобутність. Росія пішла війною фактично проти всієї об'єднаної Європи, лише почавши з України... Ця війна проти самого проєкту загального об'єднання на основі спільних цінностей на нашому континенті", – сказав президент.

Він нагадав про звірства та руйнування, які російські окупанти влаштували на окупованих територіях, про те, що окупанти намагалися знищити "все, що не тільки має зв'язок з українською національною ідеєю, а й просто з культурою". Зеленський підкреслив, що якщо не зупинити російські війська, вони повторять злочини, які скоїли у Бучі та Бородянці, на землі кожної держави, до якої зможуть дотягнутися.

"Намагання Росії шантажувати, розколювати й послаблювати європейців однозначно свідчать про те, що всі ми на континенті маємо відповідати на це ще більшим об'єднанням. Іще більшою інтеграцією. Ще більшим спільним захистом наших цінностей. Це важливий елемент саме тієї сили, яка робить свободу не просто маренням", – заявив президент.

За його словами, це можливо лише в одному випадку – якщо Україна зараз, в умовах війни, отримає реальну можливість прискорено рухатися до Європейського союзу. Це питання захисту всього європейського проєкту, вважає Зеленський, як і питання економічної підтримки для України.

"Тож пріоритетом є налагодження альтернативних маршрутів для нашого експорту. Зокрема й через територію Словаччини. І більша фінансова підтримка для України з боку Європейського союзу. І я прошу вас бути нашим голосом у Євросоюзі, коли потрібно захищати відповідні позиції від деструктивних сумнівів тих, хто свободу цінує менше, ніж ви", – підсумував президент.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Заявку на вступ до Європейського союзу Україна подала 28 лютого, на четвертий день після початку масштабної війни з Росією. Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до ЄС за спеціальною процедурою.

1 березня Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

10–11 березня у Франції відбувся неформальний саміт лідерів Євросоюзу, у підсумковій заяві якого було вказано, що Єврорада визнала європейські прагнення і європейський вибір України. Проте жодних конкретних зобов'язань щодо прийняття України до ЄС у документі не прописано.

Президент Литви Гітанас Науседа після саміту заявив, що лідери країн – учасниць ЄС підтримали євроінтеграцію України. Рішення неформального саміту лідерів Європейського союзу свідчить про те, що Україна буде членом ЄС, вважає глава МЗС Дмитро Кулеба.

8 квітня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вручила Зеленському опитувальник про членство у Євросоюзі. 18 квітня Україна передала відповіді на першу частину опитувальника, який необхідний для розгляду заявки. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину опитувальника для набуття статусу кандидата на членство у ЄС.