Зеленський вважає, що загострення ситуації у Придністров'ї спричинене діями російських спецслужб, але ЗСУ готові до цього
Про це 26 квітня на брифінгу після зустрічі з гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі у Києві заявив глава Української держави Володимир Зеленський, його цитує пресцентр Офісу президента України.
Зеленський зазначив, що повністю поділяє оцінку ситуації з боку президентки Молдови Маї Санду.
"Ми чітко розуміємо, що це один із кроків Російської Федерації. Це вже працюють там спецслужби. Це вже не просто про фейкові новини. Зрозуміло, для чого – для дестабілізації ситуації в регіоні, для загроз Молдові. Вони їм показують, що якщо Молдова підтримуватиме Україну, то будуть ті чи інші кроки", – сказав Зеленський.
За його словами, Україні відомо, що російські війська, які протягом багатьох років присутні на території Придністров'я, перебувають у постійній бойовій готовності.
"Але ми розуміємо їхні потужності, Збройні сили України до цього готові і їх не бояться", – резюмував Зеленський.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Придністров'я – це адміністративна одиниця у складі Молдови, яка має права автономії. 1990 року на цій території "Придністровська молдовська республіка" ("ПМР") оголосила про суверенітет. У зв'язку із цим між Молдовою та самопроголошеною республікою тоді розпочався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершилися. У 1990-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікт досі не врегульовано.
Світова спільнота не визнала незалежності "ПМР". Парламентська асамблея Ради Європи 2022 року офіційно визнала регіон окупованою РФ територією.
22 квітня 2022 року в.о. командувача військ Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв заявив, що цілі Росії у другій фазі вторгнення в Україну – захоплення Донецької та Луганської областей, а також півдня для створення сухопутного коридору до окупованого Криму. Захоплення півдня України, сказав Міннекаєв, дасть можливість росіянам отримати вихід до Придністров'я.
Коментуючи заяву окупантів, глава ОПУ Андрій Єрмак наголосив, що Україна має власні сценарії захисту. "Хочу нагадати, що багато планів Кремля вже були зруйновані роботою нашої армії та народу. Це війна за свободу, і ми переможемо", – вважає він.
25 квітня у Тирасполі з гранатомета обстріляли будівлю, в якій розташоване "міністерство державної безпеки" невизнаного Придністров'я. У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України заявили, що це провокація ФСБ для нагнітання антиукраїнських настроїв.
26 квітня в регіоні прогриміло ще два вибухи. За даними "МВС" невизнаного Придністров'я, з ладу виведено дві найпотужніші антени: одна – на 1 МВт, інша – на 0,5 МВт. Обидві ретранслювали російське радіо. Ніхто зі співробітників центру та місцевих жителів не постраждав.
У зв'язку з інцидентами президентка Молдови Мая Санду скликала Вищу раду безпеки країни. Вона заявила, що до ескалації у Придністров'ї причетні сили, які виступають за війну.
За даними української розвідки, РФ готує ракетні удари по Придністров'ю із жертвами серед мирного населення, щоб звинуватити в цьому Україну.