Зеленський за підсумками розмови із Сі Цзіньпіном: Не може бути жодного миру за рахунок територіальних компромісів

Зеленський наголосив, що миру може бути досягнуто лише за умови відновлення територіальної цілісності України
Фото: Zelenskiy / Official / Telegram
Президент України Володимир Зеленський 26 квітня у Telegram прокоментував телефонні переговори з главою КНР Сі Цзіньпіном.

"Під час годинного спілкування обговорили весь комплекс актуальних питань двосторонніх відносин. Окрему увагу приділили шляхам можливої взаємодії з метою встановлення справедливого і сталого миру для України", – написав український лідер.

Зеленський наголосив, що територіальну цілісність України має бути відновлено у межах 1991 року.

"Ніхто не бажає миру більше, ніж український народ. Ми – на своїй землі і боремося за наше майбутнє, реалізовуючи невід'ємне право на самооборону. Мир має бути справедливим і стійким, заснованим на принципах міжнародного права і поваги до Статуту ООН. Не може бути жодного миру за рахунок територіальних компромісів", – заявив президент України.

За словами глави Української держави, лідери країн під час бесіди обговорили також шляхи зміцнення українсько-китайського партнерства.

"До повномасштабного російського вторгнення Китай був торговельним партнером України номер один. Вірю, що наша сьогоднішня розмова дасть потужний імпульс для повернення, збереження та розвитку цієї динаміки на всіх рівнях", – підсумував Зеленський.

Розмова Зеленського з главою КНР Сі Цзіньпіном, яка відбулася 26 квітня, була першою від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Після цього в МЗС КНР повідомили, що Китай скерує в Україну спецпредставника для переговорів щодо мирного врегулювання розпочатої Росією війни, а Зеленський призначив Павла Рябікіна послом України в Китаї.

За словами речника Зеленського Сергія Никифорова переговори із Сі Цзіньпіном тривали майже годину. За інформацією китайського інформагентства Xinhua, Сі Цзіньпін говорив Зеленському про необхідність діалогу й переговорів, назвавши їх "єдиним життєздатним виходом", и зазначав, що "у ядерній війні ніхто не виграє".

Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви. Зеленський говорив, що Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, та "виступати за гарантії безпеки".

24 лютого оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який містить 12 пунктів. Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, йдеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.

Контекст:

13 березня The Wall Street Journal повідомила, що Сі Цзіньпін планує поговорити з президентом Зеленським уперше від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Джерела видання зазначали, що дзвінок Сі Цзіньпіна президенту України відбудеться після візиту китайського лідера до Москви, який провели 20–22 березня.

Зеленський, говорячи про ймовірну розмову або зустріч із Сі Цзіньпіном, розповів 21 березня, що "якісь сигнали" у Київ надсилали, "але підтвердження не було" – "конкретики поки жодної немає". В Офісі президента України заявили 22 березня, що Україна ініціює розмову Зеленського та Сі Цзіньпіна, але є певні труднощі через позицію КНР.

В інтерв'ю AP, яке вийшло 29 березня, Зеленський заявив, що чекає на Сі Цзіньпіна в Україні.

Глава Української держави вважає, що Сі Цзіньпін належить до тих світових лідерів, хто й досі вагається щодо підтримки України у війні, розв'язаній Росією. Державам, які вагаються, Україна однаково надсилає сигнали про готовність "зустрічатися, обговорювати, говорити" і чекає від них на відповідь, додав Зеленський.