Зеленський заявив, що не обговорював із Білим домом витоку документів Пентагону
Він заявив, що витік "невигідний" для репутації Білого дому і США, а також для України.
Коментуючи опубліковані документи, президент заявив, що вважає їх "телешоу", яке може зацікавити деяких людей, але водночас допомагає Росії у критичний момент. За його словами, це "десь хайп, десь скандал", але для України все, що так чи інакше наперед інформує ворога, "однозначно мінус" і він "не бачить тут жодних переваг".
Газета з посиланням на джерела пише, що тему витоку документів обговорювали у квітні в телефонній розмові держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Також кілька телефонних розмов зі своїми колегами для обговорення цього питання провела заступниця держсекретаря США Венді Шерман, але невідомо, чи розмовляла вона з українською стороною.
Деякі українські офіційні особи зазначили, що нездатність Вашингтона захистити конфіденційну інформацію може призвести до того, що Київ ділитиметься меншим обсягом розвідданих зі США. Також документи свідчать, що США шпигували за високопосадовцями, зокрема Зеленським, пише газета.
На запитання, чи не призвело це до послаблення довіри між країнами, Зеленський відповів: "Я не можу ризикувати нашою державою".
"Там, де я можу говорити відверто, я це роблю. Але є високі ризики. Якби це була моя війна проти [президента Росії Володимира] Путіна і нас було двоє на полі бою, я сказав би всім, що я про них думаю. Але тут історія трохи інша. Ми всі є відповідальнішими", – заявив глава держави.
Як повідомляє The Washington Post, представник Білого дому заявив, що адміністрація "залишається в постійному контакті з нашими українськими колегами із цілої низки питань, зокрема щодо несанкціонованого розкриття інформації". Посадовець говорив на умовах анонімності й заявив, що не коментуватиме деталей цих обговорень.
Зеленський також відмовився підтвердити або спростувати інформацію, яка є в опублікованих документах, тому що це означало б визнання їхньої справжності. Також він не відповів, наскільки чутливим для України був витік.
"Не чутливим. Якщо я вам відповім, отже, це було чутливим, отже, є справжні документи. Будь ласка, перестаньте грати зі мною в ігри. Я президент країни, яка зараз у стані війни", – сказав він.
Контекст:
6 квітня The New York Times повідомила, що в соцмережах поширюють секретні військові документи США місячної давності. Пентагон розслідує джерело публікації.
У злитих документах, зокрема, були оперативні звіти й оцінки можливостей української армії станом на 1 березня, графіки постачання зброї, ідеться у статті NYT. Водночас співрозмовники ЗМІ наголошували, що частина документів має достовірний вигляд, а частину даних спотворено.
За даними The Washington Post, серед злитих документів були й такі, що містять інформацію про ймовірне військове співробітництво Росії з Туреччиною та Єгиптом.
У міністерстві оборони США й далі оцінюють масштаби витоку, але впевнені, що публічною стала "дуже чутлива, секретна" інформація, розповіли в Пентагоні. Міністр оборони США Ллойд Остін пообіцяв знайти джерело витоку секретних документів.
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що у злитих документах є правдива й неправдива інформація, водночас та, яка була правдивою, уже неактуальна. На його думку, витік був навмисною спробою Росії посіяти розбрат між союзниками України.
13 квітня The New York Times написала, що підозрюваний у зливі секретної інформації – 21-річний військовослужбовець розвідувального крила Національної повітряної гвардії штату Массачусетс Джек Тейшейра. Того самого дня його затримало ФБР.
14 квітня Тейшейрі в суді Бостона висунули обвинувачення за двома пунктами: несанкціоноване зберігання й передавання інформації про національну оборону та несанкціоноване видалення і зберігання секретних документів чи матеріалів.