Зеленський: "Зерновий коридор" не має залежати від настрою Путіна

Зеленський: Потрібно зробити все, щоб цей [зерновий] коридор не залежав від бажання однієї держави
Фото: EPA
Чорноморська зернова ініціатива, строк дії якої спливає 17 липня, не має залежати від настрою президента країни-агресора РФ Володимира Путіна. Про це 8 липня на пресконференції у Стамбулі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом сказав український лідер Володимир Зеленський, відео опублікував Офіс президента.

Як наголосив український президент, увесь світ зацікавлений у тому, щоб діяв "зерновий коридор".

"І дуже важливо, щоб ми почали так діяти з партнерами, щоб життя "зернового коридору", а значить і життя інших людей на інших континентах, включаючи Африку й Азію, не залежало від настрою, із яким прокинувся президент Російської Федерації", – сказав він.

Зеленський зазначив, що коли йдеться про розблокування суден, то дуже важливо, щоб "Росія просто не стріляла по цих суднах, щоб їх можна було випустити".

"У нас дуже багато різних проблем і викликів. Ми не можемо збиратися кожного разу, щоб думати: "А як прожити наступні два місяці людям у світі, як знову домовлятися". Тому дуже потрібно зробити все, щоб цей коридор не залежав від бажання однієї держави", – підсумував президент.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" беруть участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки Чорноморській зерновій ініціативі знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.

"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна і проводити їхню інспекцію.

Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не нададуть гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і була проти "розширення або нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У підсумку у травні договір продовжили до 18 липня, зараз тривають переговори щодо його пролонгації. За продовження угоди – усі сторони, окрім Росії.

За даними ООН, за час дії "зернового коридору" вдалося експортувати майже 32,8 млн тонн зерна.