Жадан: Харків зараз інакший – напівпорожній, багато зруйнованих будинків. Але люди повертаються, виявилося, вони дуже люблять своє місто
Війна дуже змінила Харків, його покинуло багато жителів, але водночас багато хто, незважаючи на постійні обстріли, повертається. Про це в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман розповів український поет, прозаїк, перекладач, музикант Сергій Жадан.
Жадан живе в Харкові і займається волонтерством.
"Місто зараз зовсім інакше. Воно таке, напівпорожнє, навіть попри те, що багато хто повернувся. І багато поруйнованих будинків, це відразу впадає в око. Звичайно, це не нагадує той Харків, який був. Але, знаєте, тут така річ. Я дивлюся, чому люди повертаються... Я не буду говорити, що це суто харківський феномен... Але виявилося, що харків'яни дуже люблять своє місто. Це затята й щемка любов. І люди повертаються навіть не тому, що розраховують на довоєнний комфорт, але тому, що їм хочеться бути тут. У своїх будинках, на своїх вулицях. Виявилося, що насправді харків'яни дуже прив'язані до свого міста", – сказав Жадан.
На його думку, це дуже важливий сигнал і свідчення того, що коли війна закінчиться, люди повернуться в місто і допоможуть його відновлювати.
Поет розповів, що коли у травні інтенсивність обстрілів Харкова зменшилася, люди почали масово їхати додому, але наразі ситуація знову неспокійна.
"Ви, очевидно, бачили: спочатку, коли послабилися обстріли, харківський міський голова говорив, що, мабуть, треба повертатися. Зараз він обережніший у своїх висновках. Люди, які перші два місяці пересиділи десь у безпечніших місцях і поверталися сюди, сподівалися побачити, що в Харкові зараз спокійно. Але тут неспокійно. І зрозуміло, що люди знову стоять перед вибором: знову виїжджати чи сидіти тут? І цей вибір насправді дуже важкий", – вважає Жадан.
Він звернув увагу, що, незважаючи на постійні обстріли та небезпеку, харків'яни у приватних бесідах намагаються не вживати слова "війна" і не говорити про неї.
"Знаєте, дивне таке відчуття: люди про війну менше говорять. Себто вона присутня, усі це відчувають, тому що спрацьовує сирена майже щогодини, а якщо ввечері – що пів години, але це слово тут не вживають за замовчуванням. Вона тут присутня, але слова "війна, "обстріли" намагаються зайвий раз не вживати. Люди (це те, що я бачу в магазинах, на вулицях, на зупинках) намагаються говорити про щось приватне і щоденне", – розповів волонтер.
Контекст:
Російські війська перебувають на території Харківської області з початку відкритого вторгнення в Україну – 24 лютого. За даними керівника Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова станом на 29 травня, загарбники окупували приблизно 31% території регіону.
5 травня головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний повідомив, що ЗСУ перейшли до контрнаступальних дій на харківському та ізюмському напрямках. За цей час українській армії вдалося звільнити низку населених пунктів у Харківській області.
На початку травня Синєгубов говорив, що завдяки успішним діям ЗСУ окупанти значно скоротили кількість обстрілів Харкова, але наприкінці травня інтенсивні обстріли міста поновилися.
Станом на 19 червня, за даними управління поліції Харківської області, у регіоні з початку повномасштабного вторгнення Росії загинуло 860 місцевих жителів, із них 43 дитини. Після цього було зафіксовано нові обстріли. 27 червня у Харкові загинуло п'ятеро людей, а 31 дістав поранення.
За даними місцевої влади, із початку війни у Харкові було зруйновано 3,5 тис. будинків, із них 500 багатоповерхових не підлягають відновленню.
20 червня президент України Володимир Зеленський заявив, що російські окупанти знову спробують захопити Харків.