Жданов: Не має бути так, що ми створюємо один гарний танк або ракету, розповідаємо про це на всіх телеканалах, а на фронті нічого із цього немає G

Жданов: Високоточні ракети – це зброя стримування
Фото: Олег Жданов / Facebook

Україна може створити високоточну ракетну зброю, але навіть якщо це станеться – не факт, що вона з'явиться на озброєнні у ЗСУ, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.

Основною проблемою України під час створення нового якісного озброєння є той факт, що його не виробляють серійно і, як правило, воно не потрапляє на фронт. Про це виданню "ГОРДОН" сказав колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов, коментуючи заяву президента України Петра Порошенка про те, що Київ не зобов'язаний більше дотримуватися обмежень за Договором про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД) і може зосередитися на створенні високоточної ракетної зброї підвищеного радіусу дії.

"В Україні дуже сильний конструкторський склад практично в усіх напрямах машинобудування та військово-технічного комплексу. Особливо висока концентрація розумів у Дніпрі. Там ще є кому зайнятися цим питанням. Але проблема в тому, що в нас немає бізнесу як такого – немає налагодженого виробництва. Не має бути так, що ми створюємо один гарний танк або ракету, розповідаємо про це на всіх телеканалах, а на фронті нічого із цього немає. Люди працюють "із коліна", немає конвеєрного виробництва і комплектування з внутрішнього ринку. Адже нічого не розвивали, інвестицій не було. "Укроборонпром" – просто посередник. Ми можемо створити високоточну ракетну зброю, але навіть якщо це станеться – не факт, що вона з'явиться на озброєнні у ЗСУ. Тобто це буде просто рекламою для президента", – заявив співрозмовник.

За його словами, щоб президент РФ Володимир Путін погодився сісти за стіл переговорів з українською стороною, в Україні має бути створено потужний військово-промисловий комплекс.

"У нас скрізь так: люди з головою є, але реалізувати їх проекти не виходить. Ми говоримо, що в нас талановита молодь. Так, але їхні стартапи не реалізовують в Україні. Їх просто викуповують, і тут нічого не залишається. Точно так само й у військовій сфері. Потрібно створювати цілу галузь під ці інновації. А взагалі, високоточні ракети – це зброя стримування. І поки в нас не буде сильного військово-промислового комплексу, ми не змусимо Путіна сісти за стіл переговорів. Якщо в України не буде високоточної зброї, він просто посміється з будь-якого нашого президента, хто б ним не став. Тому реалізацію цієї ідеї потрібно було запускати ще у 2014 році. Причому комплекс мав запрацювати в командному режимі, а не на комерційній основі через посередників. А так за п'ять років нічого не створено – ремонтують стару техніку і називають це військово-промисловим комплексом", – зазначив Жданов.

США оголосили про намір припинити виконання підписаного в 1987 році ДРСМД після появи на озброєнні російської армії крилатої ракети 9М729. Угода забороняла сторонам виробництво балістичних і крилатих ядерних ракет наземного базування дальністю від 500 км до 5,5 тис. км, їх випробування і розгортання. За інформацією американців, 9М729 випробовували на відстань понад 500 км.

4 грудня 2018 року держсекретар США Майк Помпео закликав Росію протягом 60 днів повернутися до виконання зобов'язань у межах Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. У Кремлі заявили, що вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності може призвести до порушення стратегічного балансу у світі.

У січні 2019 року генсек НАТО говорив, що в Альянсу є багато потенційних шляхів, за допомогою яких НАТО може відповісти на порушення Росією умов ДРСМД.

1 лютого Помпео анонсував вихід США з ДРСМД. Рішення набуде чинності через шість місяців, якщо за цей час РФ не знищить крилаті ракети 9М729 і не повернеться до виконання умов угоди.

2 лютого президент РФ Володимир Путін заявив, що у відповідь на вихід США з ДРСМД із нього виходить Росія.

4 березня Путін підписав указ, згідно з яким Росія припиняє виконання ДРСМД.

На озброєння Збройних сил України взято реактивну систему залпового вогню "Вільха" з керованими ракетами калібру 300 мм. На 2019 рік заплановано завершення розроблення наземного протикорабельного ракетного комплексу з крилатими ракетами "Нептун" дальністю до 300 км.