Журналісти встановили чотирьох росіян, які запускають іранські дрони по Україні

Глухов, Півкін, Созінов – російські військові, що керують БПЛА
Фото: lviv.nashigroshi.org

Українські журналісти змогли ідентифікувати чотирьох російських військових, яких улітку в Ірані вчили керувати дронами-камікадзе Shahed. Про це йдеться у спільному розслідуванні "Слідства.Інфо" і "Наші гроші. Львів".

Щорічно Росія влаштовує "Армійські ігри" – змагання між підрозділами збройних сил низки держав – учасниць ігор.

Однією з дисциплін змагань є "Соколине полювання" – змагання розрахунків безпілотників. 2022 року змагання у цій дисципліні проводили в Ірані.

За твердженням російського міністерства оборони, змагання відбувалися на аеродромі поблизу міста Ісфаган, де розташована 8-ма авіабаза повітряно-космічних сил Ірану. Проте іранські медіа називали місцем проведення "Соколиного полювання" іншу локацію – аеродром поблизу міста Кашан. На базу біля Кашана приїжджала і російська делегація за місяць до старту ігор, а 2021 року тодішній міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц називав цю базу серцем іранської безпілотної авіації.

Журналісти проаналізували всю доступну інформацію з відкритих джерел і змогли ідентифікувати чотирьох росіян, які беруть участь у "Соколиному полюванні":

  • капітан ВПС РФ Андрій Степовий;
  • лейтенант ВПС РФ Євген Глухов;
  • військовослужбовець Сергій Созінов;
  • військовослужбовець Гліб Півкін.

Усі вони є військовослужбовцями 924-го Державного центру безпілотної авіації міноборони РФ. Журналісти називають цей центр головною "кузнею" операторів дронів для російської армії. Він не лише готує фахівців для обслуговування та роботи з комплексами БПЛА як вітчизняних розроблень, так і закордонних, а й випробовує усі види безпілотників перед їхнім постачанням на озброєння армії Росії.

Відео: Слідство.Інфо | Розслідування, репортажі, викриття / YouTube

Контекст:

Росія застосовує в Україні щонайменше три види іранських БПЛА – дрони-камікадзе Shahed-136, Shahed-131 і багатоцільові БПЛА Mohajer-6. Росіяни перефарбували Shahed-136 у свої кольори і назвали "Герань-2", Shahed-131 дістав у російській армії назву "Герань-1".

За інформацією спікера командування Повітряних сил Збройних сил України Юрія Ігната, з 11 вересня (дата початку цілеспрямованих ударів по інфраструктурі України) до 28 грудня 2022 року було збито приблизно 430 дронів-камікадзе окупантів.

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) Кирило Буданов повідомляв 23 грудня в інтерв'ю The New York Times, що Іран продав Росії уже приблизно 1700 безпілотників (не уточнюючи, скільки з них уже доправили). Із них, за словами Буданова, РФ на той час випустила по Україні приблизно 540 дронів для тактичних ударів уздовж лінії фронту і по енергетичній інфраструктурі.

Російські окупанти вже випустили по цілях в Україні приблизно 660 переданих Іраном дронів-камікадзе, найближчим часом очікують на появу у російській армії нової партії у кількості, зважаючи на досвід попередніх постачань, 250–300 штук. Про це повідомив представник ГУР МО Вадим Скібіцький.