Журналісти знайшли власницю вцілілої кухонної шафки в Бородянці, яка стала символом стійкості українців

Господиня квартири з легендарною шафкою виїхала з Бородянки в перші дні війни
Скріншот: tsn.ua
7–8 квітня в мережі масово завірусилася фотографія з міста Бородянка Київської області, на якій зафіксовано кухонну шафку – єдину вцілілу річ у квартирі, повністю зруйнованій атаками російських окупантів. Про неї написали "BBC News Україна", Forbes, Суспільне та багато інших ЗМІ. Журналісти "1+1" знайшли і поспілкувалися з господаркою квартири, у якій була ця шафка.

Знімок шафки 6 квітня зробила фотографка Суспільного Єлизавета Серватинська. Вона розповіла, що будинок з уцілілою кухонною шафкою стоїть на в'їзді до міста.

"Перед зруйнованим під'їздом – вирва від снаряда глибиною в людський зріст. У будинку обвалився цілий під'їзд, усі поверхи – з першого до п'ятого", – каже вона. Завали будинку рятувальники почали розбирати кілька днів тому.

Фото одразу ж після публікації завірусилося в соцмережах. Багато користувачів називали цю шафку символом стійкості українського народу і закликали брати з неї приклад.

Незламній шафці навіть присвячували ілюстрації. Одну таку намалював і опублікував художник Олександр Грехов.

Як з'ясували журналісти "1+1", квартира із шафкою належить пенсіонерці Надії Дмитрівні. Жінка ціла і неушкоджена – їй удалося покинути місто в перші дні війни.

Пенсіонерка із сім'єю прожили в цьому будинку приблизно 40 років – заселилися, як тільки його збудували, ще 1985 року. Чоловік загинув під час ліквідації аварії на Чорнобильській атомній станції. А потім помер старший син. Легендарну шафу прибив молодший син, який теж помер кілька років тому.

Також вона розповіла і про фігурку півня, яка витримала удар і навіть не впала із шафки: "Поряд із півнем стояв ще баран, теж керамічний, такий самий. Він видно впав, а півник вистояв".

Востаннє в рідному домі жінка була ще 25 лютого. Вона згадує, що того дня востаннє зварила суп, а потім пішла з дому і більше не повернулася. Сховалася в підвалі сусіднього будинку, поки не вдалося евакуюватися.

"Я з підвалу вийшла в одних чобітках, носках, двоє штанів на мені, куртка і ще поверх пальто чуже, і все, без нічого. Фотографій ні одної не залишилося з дітей. Усе воно завалило донизу", – розповідає жінка.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Бородянку звільнили від окупантів 1 квітня. Про звільнення всієї Київської області Міноборони України повідомило наступного дня. Після відходу окупантів у населених пунктах регіону було знайдено сотні вбитих мирних жителів, зокрема зі зв'язаними руками. Сотні людей пропали безвісти. Поліція та рятувальники обшукують підвали, розміновують територію та продовжують знаходити загиблих.

За словами генеральної прокурорки України Ірини Венедіктової, у Бородянці ситуація із загиблими мирними жителями найгірша серед усіх населених пунктів Київської області. Самого селища "практично немає – рашисти знищували все на своєму шляху", заявив представник Київської обладміністрації Олексій Кулеба. У місті знищено критичну інфраструктуру; світла, води, газу не було. Підірвано нафтобази, заводи, школи, садки, будинок культури, станції зв'язку.