"Злочин проти людяності". В ОБСЄ заявили, що РФ порушує права депортованих з України дітей
Місія встановила, що велику кількість українських дітей, починаючи із 24 лютого 2022 року й навіть до цієї дати, переміщено з території України на тимчасово окуповані території й на територію Російської Федерації.
Як зазначили в ОБСЄ, хоча точні цифри залишаються невизначеними, факту масштабного переміщення українських дітей не заперечують ні Україна, ні Росія.
В ОБСЄ уточнили, що в Москві заявляють, що протягом року повномасштабного вторгнення Росія прийняла 5,3 млн осіб з України, зокрема 738 тис. дітей. Український омбудсмен Дмитро Лубінець вважає завищеною цифру, наведену РФ, і припускає, що кількість дітей може становити орієнтовно 150 тис. Уповноважена ВР з прав дитини Дар'я Герасимчук називає цифру "кілька сотень тисяч дітей, тобто приблизно 200–300 тис.".
Місія встановила три підстави для переміщення дітей, які найчастіше вказує Росія:
- евакуація з міркувань безпеки;
- передання на всиновлення або в прийомну сім'ю;
- тимчасове перебування в так званих таборах відпочинку.
Відповідно до звіту, депортовані українські діти в підсумку опиняються в повністю російському середовищі, включно з мовою, звичаями та релігією, на них впливають за допомогою проросійської інформаційної кампанії, часто рівнозначної цілеспрямованому перевихованню, а також залучають їх до військового навчання.
"Російська Федерація не робить жодних кроків для активного сприяння поверненню українських дітей. Навпаки, вона створює різні перешкоди для сімей, які прагнуть повернути своїх дітей", – наголошують в ОБСЄ.
Згідно з Міжнародним гуманітарним правом (МГП), Російська Федерація зобов'язана дотримуватися норми, яка захищає дітей. Місія ОБСЄ встановила, що хоча в деяких випадках евакуації Росія дотримувалася МГП, водночас в інших вона грубо порушувала його: переміщувала дітей без згоди батьків, примусово депортувала їх, створювала необґрунтовані логістичні перешкоди для возз'єднання дітей із сім'єю.
"Російська Федерація не тільки неодноразово явно порушувала інтереси цих дітей, вона також заперечувала їхнє право на ідентичність, сім'ю, право на возз'єднання із сім'єю, а також порушила їхні права на освіту, доступ до інформації, право на відпочинок, дозвілля, ігри, розваги та участь у культурному житті й мистецтві, а також право на свободу думки, совісті та релігії, право на здоров'я і право на свободу та безпеку", – ідеться у звіті.
В ОБСЄ наголосили, що наслідки цих численних порушень викликають серйозні побоювання, що права депортованих українських дітей на свободу від катування й жорстокого поводження також було порушено.
Окрім того, місія дійшла висновку, що практику насильницького переміщення і/або депортації українських дітей "можна прирівняти до злочину проти людяності".
До того ж сприяння перевихованню й постійній інтеграції в російські сім'ї є підтвердженням того, що переміщені українські діти справді є жертвами депортації, додали автори звіту.
Місія ОБСЄ закликала Росію:
- негайно припинити практику насильницького переміщення або депортування українських дітей;
- у випадках, коли евакуація необхідна через безпеку, дозволити створювати гумкоридори на територію, яку оберуть самі громадяни: чи то Україна, чи Росія, чи будь-яка третя сторона;
- створити повні списки імен і місцеперебування всіх депортованих дітей;
- припинити практику прискореного надавання українцям, особливо дітям, громадянства РФ;
- накласти мораторій на всиновлення українських дітей доти, доки кожен окремий випадок не буде перевірено на відповідність міжнародному праву.
Контекст:
За даними державного порталу "Діти війни", станом на 5 травня з України депортовано щонайменше 19 393 дитини. Із них повернути вдалося лише 364.
Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що, оскільки частина території України перебуває в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кількасот тисяч викрадених дітей.
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна й уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконному депортуванні дітей з окупованих районів України в Росію.
Генпрокурор України Андрій Костін заявляв на зустрічі з комісаркою Ради Європи з прав людини Дунею Міятович, що українських дітей вивозять як на територію Росії, так і на територію Білорусі. Про це повідомляв сайт Офісу генпрокурора.
27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортування українських дітей названо геноцидом.