Звіт ОБСЄ про депортацію росіянами українських дітей можуть використати для притягнення винних до відповідальності – МЗС України

У МЗС прокоментували звіт ОБСЄ
Фото: EPA
Звіт Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) щодо депортації українських дітей у Росію можуть використати для притягнення винних до відповідальності. Про це заявило Міністерство закордонних справ України 5 травня.

У МЗС зазначили, що вітають публікацію звіту ОБСЄ "Про порушення та зловживання міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом у сфері прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані з примусовим переміщенням та/або депортацією українських дітей до Російської Федерації".

Міністерство зауважило, що підготовлена доповідь є першим окремим міжнародним звітом, присвяченим проблематиці незаконного переміщення Росією українських дітей.

"Слід зазначити, що Російська Федерація відмовилася співпрацювати із цією місією. Україна наголошує, що примусове переміщення або депортація українських дітей до РФ може становити геноцид згідно зі статтею II Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього від 1948 року. Висновки звіту можуть бути використані у рамках національних і міжнародних механізмів притягнення до відповідальності замовників і виконавців зафіксованих у звіті злочинів", – ідеться у повідомленні.

Звіт опублікували 4 травня. У ньому, зокрема, вказано, що Росія вивезла з України велику кількість дітей, водночас часто порушувала їхні права, проводила проросійську інформаційну кампанію і не робила жодних кроків для повернення дітей їхнім сім'ям.

"Російська Федерація не робить жодних кроків для активного сприяння поверненню українських дітей. Навпаки, вона створює різні перешкоди для сімей, які прагнуть повернути своїх дітей", наголошують в ОБСЄ.

Контекст:

За даними державного порталу "Діти війни", станом на 5 травня з України депортовано щонайменше 19 393 дитини. Із них повернути вдалося лише 364.

Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що, оскільки частина території України перебуває в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кількасот тисяч викрадених дітей.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна й уповноваженої при президенті РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконному депортуванні дітей з окупованих районів України в Росію.

Генпрокурор України Андрій Костін заявляв на зустрічі з комісаром Ради Європи з прав людини Дунею Міятович, що українських дітей вивозять як на територію Росії, так і на територію Білорусі. Про це повідомляв сайт Офісу генпрокурора.

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей названо геноцидом.