Адміністрація Трампа незаконно заморозила військову допомогу Україні – Рахункова палата США
Адміністрація президента США Дональда Трампа вирішила заморозити військову допомогу Україні за лінією Пентагону з політичних міркувань, що суперечить закону про контроль Конгресу США за бюджетом і конфіскаціями.
Рішення адміністрації президента Сполучених Штатів Дональда Трампа про замороження фінансової допомоги Україні було незаконним. Про це йдеться у звіті Рахункової палати США, опублікованому 16 січня.
"Ми дійшли висновку, що адміністративно-бюджетне управління, утримавши приблизно $214 млн військової допомоги Україні за лінією міноборони, порушило закон 1974 року про контроль Конгресу США за бюджетом і конфіскаціями", – ідеться в релізі.
В адміністративно-бюджетному управлінні Білого дому пояснювали, що військову допомогу Україні заморозили, щоб кошти не було витрачено "в такий спосіб, який міг би суперечити зовнішній політиці президента". Однак, як повідомили в Рахунковій палаті, закон про бюджет Конгресу передбачає "вузькі й обмежені повноваження" президента із заморожування асигнувань.
"Закон забороняє утримувати кошти з політичних мотивів", – додали у відомстві.
Рахункова палата США підпорядковується Конгресу і перевіряє ефективність управління державними коштами. Її рішення може підтримати аргументи демократів у справі про імпічмент Трампа, зазначає "Голос Америки". Опоненти звинувачують президента в тому, що він використав затримання допомоги як важіль для тиску на Україну з внутрішньополітичною метою.
Загалом минулого літа адміністрація Трампа через адміністративно-бюджетне управління затримала надання Україні майже $400 млн на допомогу у сфері безпеки, нагадує Fox News. $214 млн було виділено за лінією міністерства оборони, іншу частину – за лінією Держдепартаменту. Рахункова палата продовжує вивчати, чи було затримання коштів, виділених Держдепом, правомірним.
Адміністративно-бюджетне управління Білого дому 18 липня 2019 року повідомило федеральні агентства, що за вказівкою Трампа США припиняють виділення військової допомоги Україні. Як випливає з переписки співробітників Білого дому, Трамп дав відповідну команду за годину після розмови із президентом України Володимиром Зеленським. Офіційно надання коштів було заблоковано 25 липня, зазначає CNN.
У вересні адміністрація президента США розблокувала програму військової допомоги Україні.
Трамп визнав, що давав команду заблокувати виділення Києву грошей. Він пояснював це рішення тим, що європейські країни теж повинні допомагати Києву, а Україна має ефективніше боротися з корупцією. Але колишній тимчасовий повірений із питань США в Україні Вільям Тейлор у вересні під час слухань у Конгресі США щодо імпічменту Трампа заявив, що президент США зупинив виділення Україні допомоги, домагаючись публічної заяви Зеленського про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Джо Байдена.
Під час телефонної розмови із Зеленським у липні Трамп порушив тему Байдена, і президент України пообіцяв співрозмовнику, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
Демократи ініціювали офіційного розслідування в межах процедури імпічменту Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій про ймовірний тиск глави Білого дому на Зеленського. 18 грудня Палата представників Конгресу США схвалила обидві статті обвинувачення в межах процедури імпічменту: "зловживання службовим становищем", а також "перешкоджання роботі Конгресу" під час проведення розслідування. Демократи вважають, що глава Білого дому заради власної політичної вигоди проігнорував національні інтереси США. Сьогодні розгляд справи про імпічмент має розпочати Сенат.