Amnesty International звинуватила російських військових і сили Асада у військових злочинах у Сирії
Російська авіація, а також військовослужбовці, підконтрольні президенту Сирії Башару Асаду, протягом останніх місяців регулярно завдавали ударів по школах і лікарнях у провінціях Ідліб, Хама і Алеппо на північному заході країни. Про це йдеться в доповіді правозахисної організації Amnesty International.
Правозахисна організація Amnesty International оприлюднила доповідь, у якій ідеться про те, що в період із 5 травня 2019 року до 25 лютого 2020 року сирійські урядові сили і російські військові здійснили 18 атак по лікарнях і школах сирійських провінцій Ідліб, Хама і Алеппо.
Така ситуація призвела до нової хвилі біженців, їх кількість оцінюють в 1 млн осіб.
"Навіть за мірками катастрофічної дев'ятирічної кризи в Сирії переміщення і надзвичайна гуманітарна ситуація, спричинені останнім натиском на Ідліб, були безпрецедентними", – вважають правозахисники.
За їхніми даними, у зазначений період сирійські та російські військові здійснили три наземні атаки, дві атаки – за допомогою вертольотів, інші удари – із літаків.
У період із грудня 2019 року до лютого 2020 року, коли ситуація в Ідлібі різко загострилася, унаслідок повітряних і наземних атак пошкодили або зруйнували 10 медичних закладів, 28 шкіл, загинуло дев'ятеро медичних працівників, а також мирні жителі.
Доповідь ґрунтується на свідченнях 74 осіб, зокрема лікарів, учителів та співробітників гуманітарних організацій. Під час дослідження також використано супутникові знімки і перехоплено повідомлення про польоти російської та сирійської авіації.
Свідки розповідали правозахисникам, зокрема, про використання сирійськими військовими заборонених касетних бомб.
"Проведене Amnesty International розслідування дало змогу зробити висновок, що сирійські та російські урядові сили є відповідальними за серйозні порушення міжнародного гуманітарного права на північному заході Сирії, навмисно атакуючи цивільних осіб та цивільні об'єкти, такі як лікарні та школи, вони також не в змозі розрізняти цивільних осіб і бойовиків і використовують заборонену зброю. Вони скоюють військові злочини, а ті, хто їх замовляє або здійснює, мають нести кримінальну відповідальність", – ідеться в повідомленні.
Воєнний конфлікт у Сирії триває із 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові війська, опозиціонери, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану та Туреччини. У конфлікті Туреччина надає військову підтримку сирійській опозиції, а Росія – урядовим силам.