Держдеп США: Вибори в Молдові 24 лютого були конкурентними й поважали основні права. Волю молдовського народу має бути дотримано без втручання
США будуть підтримувати забезпечення успішного та демократичного майбутнього для Молдови та її громадян, заявили в американському Держдепартаменті.
Вибори в Молдові 24 лютого відбулися конкурентно і з повагою до основних прав громадян. Про це йдеться в заяві Держдепартаменту США щодо політичної ситуації в Молдові, опублікованій на сайті відомства 9 червня.
"США закликають усі сторони в Молдові виявити стриманість і домовитися про шляхи просування вперед за допомогою політичного діалогу. Парламентські вибори 24 лютого були конкурентними й поважали основні права. Волю молдовського народу, виражену на цих виборах, має бути дотримано без втручання. Забезпечення успішного та демократичного майбутнього для Молдови та її громадян є спільною метою, яку США будуть і надалі підтримувати", – ідеться в повідомленні.
24 лютого в Молдові відбулися парламентські вибори. Явка становила 49,22%. У багатомандатному окрузі Партія соціалістів здобула 31,15%, проєвропейський блок Acum – 26,84%, керівна Демократична партія – 23,62%, партія "Шор", ідеологією якої є боротьба за права нацменшин, – 8,32%.
9 березня Конституційний суд Молдови затвердив підсумки парламентських виборів.
8 червня Конституційний суд Молдови вирішив, що парламент країни треба розпустити, оскільки він протягом 90 днів із дня затвердження підсумків голосування не зміг сформувати уряд. Згідно із законодавством Молдови, президент Ігор Додон мав негайно розпустити законодавчий орган країни і призначити дострокові вибори.
Додон заявив, що поки не буде розпускати парламент.
8 червня на екстреному засіданні парламенту Молдови депутати обрали уряд країни, призначивши прем'єр-міністром лідера партії "Дія і солідарність" (PAS, входить у блок Acum) Маю Санду. Європейський союз заявив, що готовий працювати з новим урядом Молдови.
9 червня Конституційний суд Молдови вирішив передати повноваження президента країни виконувачу обов'язків прем'єр-міністра Молдови Павелу Філіпу через невиконання главою держави Додоном вимоги призначити дострокові парламентські вибори, оскільки законодавчий орган країни не зміг протягом 90 днів призначити уряд.
Філіп своїм першим указом як в.о. президента розпустив парламент. Він також підписав указ про проведення дострокових парламентських виборів у Молдові 6 вересня.
У Євросоюзі заявили, що позитивно сприйняли рішення парламенту Молдови від 8 червня, зокрема про формування коаліції, і готові працювати з "демократично легітимним урядом на основі взаємної прихильності до реформ і основних принципів, закріплених в Угоді про асоціацію".
У МЗС України заявили, що із занепокоєнням спостерігають за розвитком ситуації в Молдові. У відомстві вважають, що важливим для Молдови і безпеки в регіоні є "недопущення зовнішнього втручання, спрямованого на реалізацію російського сценарію федералізації країни".