Дуров про можливу заборону Telegram у РФ: Щоб перемогти тероризм через блокування, доведеться заблокувати інтернет
Потенційне блокування в Росії месенджера Telegram "ніяк не ускладнить завдання терористів і наркодилерів", уважає засновник сервісу Павло Дуров.
Вимога Роскомнагляду видати спецслужбам РФ "ключі для дешифрування", щоб ті могли читати листування користувачів месенджера Telegram, суперечить російській конституції та свідчить про незнання того, як шифрують інформацію у 2017 році. Про це на своїй сторінці "ВКонтакте" заявив засновник Telegram Павло Дуров.
"У 2017 році обмін секретною інформацією побудовано на кінцевому шифруванні, до якого у власників месенджерів немає та не може бути "ключів для дешифрування". Ці ключі зберігаються тільки на пристроях самих користувачів. Хоча Telegram був піонером цієї технології, сьогодні кінцеве шифрування використовують усі популярні месенджери, серед яких WhatsApp, Viber, iMessage та навіть Facebook Messenger", – написав Дуров.
Він додав, що потенційне блокування Telegram "ніяк не ускладнить завдання терористів і наркодилерів".
"У їхньому розпорядженні залишаться десятки інших месенджерів, побудованих на кінцевому шифруванні (+VPN). У жодній країні світу не заблоковано всі подібні месенджери чи всі сервіси VPN. Щоб перемогти тероризм через блокування, доведеться заблокувати інтернет", – заявив Дуров.
24 червня 2016 року Держдума РФ підтримала пакет законів, відомий за прізвищем його співавтора, депутата Держдуми Російської Федерації шостого скликання Ірини Ярової, який робить російське законодавство значно жорсткішим. 29 червня його схвалила Рада Федерації, а 7 липня підписав президент Росії Володимир Путін. Згідно з документом, мобільних операторів зобов'язали зберігати записи дзвінків і смс-листування своїх клієнтів протягом шести місяців. Дані про те, хто, коли та кому дзвонив, потрібно зберігати три роки.
У жовтні 2016 року з'явилася інформація, що російські компанії почали вирішення завдання з отримання доступу до листування користувачів месенджерів WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Telegram і Skype.
16 травня "Ведомости" з посиланням на копію листа повідомили, що Роскомнагляд попередив Telegram про можливе блокування у разі відмови від співпраці.
23 червня глава Роскомнагляду Олександр Жаров заявив, що якщо до Роскомнагляду не надійде заповнена адміністрацією Telegram анкета з інформацією про компанію, що управляє проектом, у РФ його можуть заблокувати. Дуров відповів, що можливе блокування Telegram зашкодить інтересам Росії.
Сьогодні у Федеральній службі безпеки РФ заявили, що терористи на території Росії найчастіше користуються Telegram. Зокрема, за даними ФСБ, месенджер використовували в підготовці теракту в метро Санкт-Петербурга 3 квітня.
Telegram – безкоштовний месенджер. Його розробив засновник соціальної мережі "ВКонтакте" росіянин Павло Дуров. Перший клієнт Telegram для пристроїв на платформі iOS презентували 14 серпня 2013 року. Кількість активних користувачів сервісу станом на лютий 2016 року становила понад 100 млн осіб.